Visszatérés gyesről: céges gyakorlatok
2019. 01. 01.Kisgyermekes nőként nem könnyű érvényesülni a munka világában. Kevés a munka, ha pedig van, akkor nincs bölcsőde. Látni azonban jó gyakorlatokat a céges világban: részmunkaidő, távmunka, job sharing. Nőnap alkalmából „Gyes Menedzsment” konferencián jártunk, amelyet a JÓL-LÉT Közhasznú Alapítvány rendezett a Magyar Telekom székházában.
Elmaradva Európától
Kisgyermekes nőként érvényesülni a munkaerőpiacon az elmúlt években sem volt egyszerű, részben a kevés bölcsődei férőhely miatt. ”A barcelonai célkitűzés értelmében a gyermekek legalább 30 százaléka számára kellene biztosítani a gyermekelhelyezés lehetőségét. Hazánkban ez az arány jelenleg 9 százalék, miközben csak tavaly 6 ezer gyermek bölcsődei jelentkezését voltak kénytelenek az intézmények elutasítani”- mondta el Fűrész Tünde főosztályvezető, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium Családpolitikai Főosztályáról.
Részmunkaidőre építenének
Emellett a részmunkaidős és atipikus munkavállalási formák - például a távmunka és a job - sharing - azaz egy munkakör felosztása részmunkaidőben két kisgyermekes hölgy között - is gyermekcipőben járnak. Utóbbi lehetőséggel mindössze néhány cég (például a McDonald’s, DM, GE Budapest Bank) él rendszeresen. A kormányzat épp ezért a részmunkaidős foglalkoztatást is kívánja ösztönözni - a céget, amelyik vállalja 1 munkakörre 2 kisgyermekes nő job-sharing rendszerben foglalkoztatását, annak a 27 százalékos TB - járulék helyett személyenként 20 százalékot kell majd fizetnie. Nagyobb kihívást jelenthet azonban a nők számára, hogy a gyes mellett ezentúl csak heti 30 órában lehet majd dolgozni, máskülönben nem jár az állam támogatása. A cél elvben a részmunkaidős foglalkoztatás látványos növelése - a hatások azonban hosszú távon nem láthatók előre…
Sokan csak az utóbbi időszakban éreztek rá a részmunkaidős foglalkoztatás bevezetésének fontosságára. A lépés oka szinte minden esetben a gyermekvállalás után visszatérők és a kisgyermekesek munkához juttatása volt. “Tavaly emeltük 10 százalékra a cégnél a részmunkaidősök létszámát, előtte nemigen létezett nálunk ez a foglalkoztatási forma. Bár az összlétszámunkhoz képest ez még mindig nem sok, az irány jó”- jegyezte meg Demeter Andrea, a Mars Magyarország HR-vezetője.
Távmunkások tapasztalatai
Bíztató példa emellett, hogy a részmunkaidős és atipikus foglalkoztatási formákat évek óta alkalmazó vállalatoknak szinte csak pozitív tapasztalatai vannak a témában. Dr. Czirók Andrea munkajogász elmondta, rengeteg alkalommal látja el távmunkában napi feladatait - hatékonysága mégsem csökkent. Sőt, plusz motivációt ad munkájához a vezetés felé irányuló bizalma. Dolgoznak távmunkában az UPC-nél is. ”Egyelőre a dolgozók alig 10 százaléka, 25 fő dolgozik távmunkában, de az egyes adminisztratív munkáknál, sőt, az ügyfélszolgálatos feladatok egy részének ellátásánál ez abszolút járható út ”- mondta el Friedl Zsuzsanna HR-vezető.
A gyakorlat a Magyar Telekomnál is bevált. ”A kisgyermekesek 30 százaléka végzi munkaideje jelentős részét távmunkásként - és messze a várakozásokon felül teljesítenek. Rendszeresen tartják a kapcsolatot az interneten a vezetőkkel-a távmunka így egyáltalán nem megy a minőség rovására”- emelte ki Elek Andrea, a cég HR-ese. Tömegméretekben egyelőre még nem tudták bevezetni - a 3 ezer fős cég erre még nincs felkészülve, a jogszabályi háttér és a biztonsági előírások miatt.
„Gyermekbarát cég”: arculati szempontból is előnyös
A számítógépes adatmentéssel foglalkozó Kürt Zrt berkeiben is békésen megfér egymás mellett az eredményorientált szemléletmód és a kismamabarát cégpolitika. “ A cég néhány kismamája esetében a 4-6 órás részmunkaidő és a távmunka kombinációjában zajlik a munkavégzés”- tájékoztatott Gergácz Lili, a cég HR-vezetője. Igaz, az informatikai cégnél csupán a dolgozók 20 százaléka hölgy - így aztán nem is okozott tömeges logisztikai problémákat a kismamák foglalkoztatása. Ráadásul a gyermekbarát-családbarát cég imázs arculati szempontból is kiváló.
A GE Budapest Banknál is remekül beváltak az atipikus foglalkoztatási formák. A cégnél 12 éve kezdték el-a tapasztalatok most is őket igazolják.”Tömörített munkahéttel, job-sharinggel, részmunkaidővel és távmunkával tudjuk támogatni a kismamákat”- ismertette a cég gyakorlatát Rolek Ferenc vezérigazgató-helyettes, aki szerint nem ütköztek szervezési nehézségbe. Sőt, jobb gazdasági mutatók is születtek a cégnél, amikor a hölgyek az egyik vezető beosztásban dolgozó hölgy példáján felbuzdulva kedvet kaptak az atipikus munkavégzéshez. Hozzá kell tenni, az üdítő példák ellenére korántsem fogadják mindenütt ekkora lelkesedéssel a hasonló újításokat. Nem ritka, hogy a bevezetésük nem racionális ellenérvek miatt, hanem valamelyik vezető személyes ellenállása folytán “vérzik el.”
Projektmunka két gyermek között
Kritikus terület lehet még a kisgyermekesek munkavállalása kapcsán, hogy a nők a két gyermek érkezése közötti rövid időt töltenék ki munkával. “Ezek az időszakok nagyon jó lehetőséget biztosítanak arra, hogy a kisgyermekes édesanyákat pár hónapos projektekben helyezzük el”- mondta Rolek Ferenc.
Felkészítés a visszatérésre
A kisgyermekesek számára a másik, ugyancsak kritikus terület lehet a visszatérés a munka világába. Az előrelátóbb cégek ezt azzal igyekeznek áthidalni, hogy - már amennyire ezt a kismama körülményei lehetővé teszik - igyekeznek benntartani a céges körforgásban. Rendszeresen meghívják például őket a cég rendezvényeire, járatják számukra a céges lapot, rendszeresen kapják a vállalati hírlevelet-a KPMG könyvvizsgáló cégnél ezt szakmai hírlevelekkel, netes továbbképzéssel is megfelelik pluszban. A visszatérést emellett tudatosan tervezni kell - mégis sokan hagynák az utolsó pillanatra.
”A kisgyermekesnek is tudnia kell, hogy a visszatérési szándékaikról már jó előre érdeklődő cég magatartása nem inzultus vagy kísérlet diszkriminációra - sokkal inkább munkaszervezési, tervezési és logisztikai szempontból fontos. Sokan esnek abba a hibába is, hogy pozitív diszkriminációt várnának - noha ennek nincs valóságalapja”- említette meg Ladics Viktória, a Be Wise tanácsadója, aki egyébként maga is 2 gyermeket nevel.
Takács Gabriella, 2011. március 9.
Szeretne sikeresen visszatérni az álláspiacra gyes után? Kérje szakértőnk segítségét itt!