Váltás minisztériumból a versenyszférába

2019. 01. 01.

Nagy különbséget tapasztalt munkakultúrában a magánszféra és az államigazgatás között az a fiatal, jogi végzettségű hölgy, aki tavasszal sikeresen váltott a két szféra között. A magánszektort rugalmasabbnak, teljesítmény- és feladatközpontúbbnak tartja, ahol a premizálásnál kizárólag a teljesítmény dönt.

Váltás minisztériumból a versenyszférába



A versenyszféra a használható nyelvtudást értékeli



"Személyfüggő, kihez melyik munkastílus áll közelebb: aki nehezen bírja a pörgést, a dinamikus munkatempót, a teljesítményorientáltságot és a kötetlen munkaidőt, nem rugalmas, az aligha fogja magát jól érezni a versenyszférában. A nyelvvizsgák megítélése is eltérően alakul nem állami cégeknél: a papírral igazolt nyelvtudást a magáncégek is megbecsülik, ám a nyelvvizsga-bizonyítvány gyakorlatban használható tudás nélkül nem ér semmit.



A versenyszférában nem fordulhat elő, hogy nyelvvizsgával is rendelkező osztályvezetők mellé tolmács kell, mert a vezető nem beszéli a nyelvet megfelelő szinten - a közigazgatási területen ez előfordul" - mondja Tímea.


A kétszeresét keresi



A versenyszférába készülők nagyobb anyagi megbecsülésre számíthatnak. "A jelenlegi munkahelyem állásinterjúján a bértárgyalásnál a köztisztviselőként kapott bruttó fizetésem dupláját kértem: a cégvezetés pedig gondolkodás nélkül rábólintott." Tímea arról is beszámolt: ugyanazzal a végzettséggel, pozícióval és némi szerencsével a köztisztviselői fizetés kétszeresét, háromszorosát is hazaviheti, aki jól váltott munkahelyet. A közszféra előnye ugyanakkor a minden körülmények közötti állami bérgarancia - az alacsonyabb bruttó fizetések ellenére is.


A premizálásnál a hatékony teljesítmény számít



A versenyszférában a jutalmazás és az elbocsátások is másként zajlanak. "Nem irracionális, nehezen megfogható szempontok, inkább a munka minősége dönti el, ki mennyi jutalmat kap - premizálásnál a teljesítménytől függően sávos jutalékrendszer alapján kapnak meghatározott százalékokat a dolgozók.



Az elbocsátásoknál azt tartják szem előtt, ki nem dolgozott elég hatékonyan. Ezzel szemben a közszférában a próbaidősöket küldik el először, munkájuk színvonalától függetlenül. A magánszektorban nem megengedett, hogy valaki a munkahelyén egész nap kávézással, újságolvasással, internetezéssel töltse az időt. A közszférában ez napi szintű gyakorlat a rengeteg felesleges munkakör miatt. Ugyanakkor nem szabad azt sem elfelejteni: sokan itt is hivatástudatból, magas szakmai színvonalon, versenyszférás lendülettel végzik a napi teendőket."


A rugalmas munkaidő is versenyszférás sajátosság



A versenyszférás foglalkoztatás mellett szól a rugalmas munkaidő is. A megszokott, reggel 8-tól délután fél ötig tartó munkarend itt nem jellemző." Nem kell megszokásból, illendőségből tétlenül bámulni a monitort, amikor hamarabb végez valaki a munkával, de természetes, hogy tovább maradnak, ha sok a teendő.



A közszférában viszont sokan görcsösen ragaszkodnak a kijelölt időkeretekhez. "Minden egyes, 20 perces ebédszünet előtt be kellett jelentkezni a titkárnőnél, aki 2 perc késés után már megrovóan nézte az óráját." A versenyszférában senki nem ellenőrzi tolakodóan a kollégái munkaidejét: épp elég, ha színvonalas teljesítményt nyújt. Tímea azt is tapasztalta: a közigazgatás változóban van, egyre többen zárkóznak fel a versenyszférában megkövetelt színvonalhoz.


A közigazgatásban sok a felesleges adminisztráció



A versenyszféra munkastílusától idegen a közszférát jellemző, túlbonyolított adminisztrációs rendszer. A helyzetet tovább nehezíti: a közszolgálati területen dolgozók egy része nem hajlandó alkalmazkodni a modern infokommunikációs környezethez. "A közszférában egy tervezet beterjesztése, áttanulmányozása, javítása, leegyeztetése és jóváhagyatása esetenként három napos tortúra -mindent iktatni kell, miközben e-mailezésre szinte alig kapható valaki. Előfordult, hogy épületblokkból épületblokkba kellett rohangálni egy irathalmazzal -ugyanez folyamat magáncégnél néhány e-maillel, fél napos átfutással megoldható."


A közszféra már számol a változtatások esélyével



A versenyszféra profitorientált rendszere inkább a sikerre éhes, képzett, magas színvonalon teljesítő embereknek kedvez. "A pozíciójukra nem megfelelő emberek hiányosságai itt hamar, néhány hónap alatt lelepleződnek, míg a közszférában éveket el lehet tölteni bármilyen komolyabb kritika nélkül."



Tímea úgy látja: a közszférában dolgozók alapvetően jól képzettek a maguk szakterületén. "A technikai újdonságokra, az innovációra ugyanakkor sokan nem nyitottak: ez okozza a legtöbb feszültséget a versenyszférába vágyók és a közszolgálati területhez szokottak attitűdje között. A teljes képhez azonban az is hozzátartozik: a közigazgatás a kor elvárásait felismerve, már elmozdulóban van a versenyszférás munkamorál és követelményrendszer felé."