Top 5 karriertipp: álláskeresés az interneten

2019. 01. 01.

Gyorsaság, egyszerűség, több állásajánlat. Többek között emiatt dönt egyre több álláskereső az internetes pályázás mellett. Az előnyök mellett azonban vannak aknák is, amelyek kis körültekintéssel kikerülhetők. Öt veszély és tippek a helyzet kezelésére.

Top 5 karriertipp: álláskeresés az interneten

2 .Szalonképtelen megjelenés közösségi oldalon
Egyre több személyzeti tanácsadó, HR-es nyomoz a pályázók után internetes közösségi oldalakon (facebook, iwiw, twitter). Az akció a legalitás határán mozog, ám szinte lehetetlen bizonyítani, így inkább a megelőzésre koncentráljunk. Ha komoly, kompetens szakemberként szeretnénk kitűnni, akkor ügyeljünk erre is: vegyük ki a szalonképtelen fotókat, tüntessük el a nyomdafestéket nem tűrő megjegyzéseket (ha vannak ilyenek). Mivel nem üzleti kapcsolatépítő oldalakról van szó, nem veszi ki magát rosszul a magánéleti fotó, a privát élet történéseinek bemutatása. A lényeg: ügyeljünk a szalonképességre.


3. Bukás a „Google-próbán”
A közösségi oldalas nyomozás mellett kedvelt HR-es fogás a „Google-próba”, azaz a pályázó nevének beütése a nagy netes keresőprogramba. Pályázás előtt nézzünk utána, mit dob ki rólunk a Google. Ha a bejegyzések ellentmondanak az önéletrajzban leírtaknak, akkor hozzuk összhangba kettőt. Előfordulhat, hogy egy korábbi munkahelyet kihagytunk a cv-ből, a kereső pedig egy olyan hivatkozást ad ki.


4. Jelentkezés anonim álláshirdetésre
Ha munkahelyünkről szeretnénk váltani, legyünk óvatosak az „anonim” álláshirdetésekkel. Ezek olyan pozíciók, amelyeket közvetítő oldalakon át hirdetnek meg, ám a valódi megbízó szeretne titokban maradni. Ha gyanús, hogy jelenlegi munkaadónk áll a hirdetés mögött, inkább kérdezzünk rá telefonon a közvetítőnél (személyzeti tanácsadó, állásportál). Kínos ugyanis, ha pályázatunk a szomszéd szobában ülő HR-es postaládájában landol.


5. Önéletrajz nyilvánossá tétele
Állásportálok – így például a Monster – kedvelt szolgáltatása álláskeresők felé az önéletrajz-feltöltési lehetőség az állásportál adatbázisába. A cv-t feltöltők között aztán munkaadók keresnek és a legígéretesebbeket interjúra invitálják. Ha van munkahelyünk, ügyeljünk arra, ki láthatja önéletrajzunkat. Érdemes olyan beállítást választani (a Monsteren ez a „Bizalmas” opció), amelyben a munkaadó nem láthatja személyes adatainkat. Ha azonban megtetszett a cv, akkor az állásportálon keresztül felveheti a kapcsolatot az álláskeresővel. Ha nincs munkahelyünk, akkor persze nyugodtan válasszuk a „Nyilvános” megjelölést.


2011. január 13.