Stresszinterjú testközelből

2019. 01. 01.

A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen április 13-14-én megrendezett Integrált Felsőoktatási Állásbörze számos programmal várta az érdeklődőket. Úgy döntöttünk, stresszinterjún próbáljuk ki magunkat, hogy testközelből mutathassuk meg önöknek az állásinterjú legkegyetlenebb fajtáját.A Műegyetemi Állásbörzére kilátogatóknak a cégelőadások megtekintése és önéletrajzleadások mellett lehetőségük nyílt álláskeresési technikáik fejlesztésére is: grafológiai elemzést készíttethettek, tanácsadók segítségével megtanulhattak önéletrajzot írni, valamint részt vehettek különböző szimulált állás - és stresszinterjúkon. Mi a programok közül az utóbbit választottuk.

Stresszinterjú testközelből


Sokan kipróbálták magukat



A csütörtökre meghirdetett félóránként zajló stresszinterjúk iránti nagy fokú érdeklődést jelzi, hogy már szerda délután az összes lehetséges időpontot foglalt volt. Egy kis rábeszéléssel végül sikerült időpontot kérnem, és csütörtök délben beülhettem az interjúfülkébe egy másik érdeklődő és az interjúztató társaságában.



A beszélgetést vezető hölgy beléptünkkor bemutatkozott, hellyel kínált minket, elkérte az önéletrajzunkat, és rögtön belevágott a stresszelés közepébe.


Piszkálódó kérdések, ingerült interjúztató



Kezdte ezt a megjelenésünk kritizálásával (Ugye nem így fognak felöltözni egy igazi állásinterjúra?), és folytatta az önéletrajzunk elemzésével, folyamatosan záporoztatva felénk a kérdéseit.



A kérdéseket tekintve tulajdonképpen ugyanazok hangoztak el, mint minden állásinterjún (Ha építőipari szakközépiskolát végeztél, miért foglalkozol újságírással?), a stresszhelyzet kialakulását inkább az okozta, hogy a szokásos kérdéseket minősíthetetlen stílusban tette fel az interjúztató: piszkálódva, gúnyosan és ingerülten.



A beszélgetés minden percében olyan érzésem volt, mintha egy kihallgatáson ülnék egy keménykezű nyomozóval szemben, aki minden hibámat és gyenge pontomat látja, ráadásul könyörtelenül szembesít is velük. Én meg csak magyarázkodom és magyarázkodom folyamatosan, de mindhiába, mert megint talál egy újabb hibát, és ismét jön egy újabb kínos kérdés.


Kell az állás? Előtte mutasd meg meddig tűrsz!



A civilben egyébként rendkívül szimpatikus hölgy az interjú során amennyire csak tudott, visszaélt a helyzetével, azzal, hogy ebben a szituációban teljesen alá vagyok rendelve. Kihasználta, hogy szinte bármit megtehet, mert a hőn áhított munkalehetőséget veszthetem el, ha nem viselem el a piszkálódásait.


Miért így sminkelte ki magát?!



Én elviseltem, és mosolyogva válaszoltam az Ez a munkakör igényes megjelenésű embereket kíván meg! Miért így sminkelte ki magát? kérdésre is.


Az interjú után a hölgy elmesélte, az idei börzén volt már olyan, aki sírva hagyta el a fülkét. "Az önbizalomhiányban szenvedőknek nagyon megterhelő a stresszinterjú, hiszen itt az interjúztató a szakmai hiányosságok mellett rávilágít a lelki, személyiségbeli gyengeségekre is" - mondta el a HR-manager.


Maradjunk higgadtak, ez csak egy teszt



"Mindvégig muszáj higgadtnak, kedvesnek, udvariasnak maradni, és meg kell próbálni minden kérdésre kielégítő választ adni, még akkor is, ha a kérdést egyértelműen a stresszhelyzet fokozása miatt teszik fel" - tanácsolta az interjúztató.


Ügyfélszolgálat, értékesítés: előfordul a stresszinterjú



A hölgy elmondta, az ilyen hangulatú interjúkra egyébként főleg az értékesítői valamint az ügyfélszolgálati állásra pályázóknak kell számítaniuk. A cégek az ügyfelekkel foglalkozó leendő kolléga kiválasztásánál gyakran kérik és használják a stresszinterjút, hogy felmérjék a jelentkezők tűrőképességét és reakcióit, valamint azt, hogyan viselkednének a problémás partnerekkel.