Rázós kérdések állásinterjún - így reagálunk a testünkkel
2019. 01. 01.Az állásinterjú sikere mindössze 10 százalékban múlik az ott elhangzott mondatokon. 35 százalékban már az álláskereső hangszíne és 55 százalékban a nonverbális kommunikáció befolyásolja a végeredményt - hangzott el egy HR-szakmai rendezvényen. Pető Anikó személyzeti tanácsadó elemzése, miről árulkodnak a nonverbális jelek.

Visszatartott lélegzetvétel
Tulajdonképpen pár másodpercre kissé ledermednek. A kínos kérdésekre ilyenkor gyakran 2-3 másodpercre visszatartott lélegzetvétel a válasz - de az is gyakori, hogy az álláskereső az előzőleg a másik lábán átvetett lábát hirtelen leteszi a földre, vagy épp kissé a szék lábához kulcsolja a már földön tartott lábát, mintegy gesztusértékű segélykérés gyanánt. Ilyenkor az is árulkodó jel lehet, ha valamelyik kezével hirtelen, rövid időre megmarkolja a szék karfáját.
Megfutamodási reakciók
Gyakori emellett az álláskeresők védekező pozícióba húzódása is: ennek jele egyértelműen a jelölt keresztbe font karja, de nem minden esetben ennyire tetten érhető ez a gesztus. Gyakran "húzódnak" az álláskeresők egy-egy mappa, táska vagy akár egy sál mögé. Férfiaknál jellegzetes, árulkodó mozzanat lehet a zakó hirtelen begombolása is.
A kínos vagy épp kellemetlennek ható kérdések emellett öntudatlan megfutamodási reakciókat is kiválthatnak az álláskeresőkből. Ilyenkor - igaz, alig észrevehetően - az épp a székben ülő picit oldalra mozdul vagy hajol. Ennek egy enyhébb, de még javában tetten érhető változata, ha az interjúztatóval szemben ülő kissé elfordítja a nyakát. Nincs túl jó véleménnyel az álláskereső sem az állásinterjúról, sem az itt elhangzott ajánlatról, ha az asztal alatti takarásban összekulcsolja a lábait. (Sokaknak az ajtó irányába mutató lábakról is azonnal a jelölt "menekülési kényszere" ugrik be elsőre - de ne feledjük, ez azért gyakran az iroda elrendezésén is múlik.)
Megküzdési pozícióban
Az állásinterjú bizonyos szakaszait ugyan kellemetlenül megélő, de öntudatosabb álláskeresőknél az is jellemző lehet, hogy reflexszerűen megküzdési pozícióba helyezik magukat. Ez a jelenség még az érzelmeiket sikeresebben palástoló álláskeresőknél is könnyen tetten érhető: ebben a helyzetben gyakran megváltozik a hanghordozásul és a hangszínük. Ilyenkor még a "nyílt konfrontáció" sem ritka - ekkor az álláskereső gyakran kissé gúnyosan, sőt, akár kritikusan is reagálhat az interjúztató szavaira.
Békéltető attitűd
Nem ritka jelenség az állásinterjúkon az sem, hogy egy-egy rázósabb kérdést követően sem menekülni, sem konfrontálódni nem szeretne igazán az álláskereső. Ehelyett inkább egyfajta "békéltetésre", megnyugvásra és lelki egyensúlya mihamarabbi visszanyerésére törekszik: ezt általában a nyaka megérintésével jelzi. Jellegzetes békéltetői gesztus a férfiaknál például a nyakkendő kilazítása, kissé oldalra húzása - de ebbe a kategóriába tartozik még a homlok babrálása, az arc vagy épp a szakáll végigsimítása. Nők hasonló interjúhelyzetben, hasonló céllal, gyakran érintik meg a nyakláncukat - vagy ha nincs, akkor a nyakgödör azon részét, ahol a nyaklánc máskülönben lenni szokott.
Takács Gabriella, 2013. július 9.