Október 5-én indul az állásvadászat – jön a HVG Állásbörze

2019. 01. 01.

Az őszi HVG Állásbörzét idén október 5-6-án rendezik, amelyen közel 3 ezer álláslehetőséget kínál a kilátogatóknak a több mint 120 munkaadó a budapesti Syma Rendezvényközpontban. Kiket keresnek a cégek? Miben más ez a fórum, mint egy egyetemi állásbörze? Milyen stratégiával lehet sikeres az álláskereső? Erről kérdeztük Hajdú Csongor főszervezőt.

Október 5-én indul az állásvadászat – jön a HVG Állásbörze

- Most ősszel is több mint 120 vállalkozás közel 3 000 állásajánlatára pályázhatnak az álláskeresők. A legtöbb ajánlat továbbra is a mérnököknek és IT szakembereknek szól, és sok állás közül választhatnak a gazdasági vagy pénzügyi végzettséggel rendelkezők is. Az idei rendezvény számomra legmegdöbbentőbb adata, hogy a kiállítóink több mint a fele kínál olyan állásokat is, amelyeknél a legfontosabb elvárás a kiváló nyelvtudás, és nem a végzettség. A kiállítóink jellemzően több különböző területre keresnek munkatársat és 5-15 pozícióval érkeznek a rendezvényre, de nem egyedülálló a több mint száz főt kereső vállalat sem.


+ Milyen nagyobb csoportba sorolhatóak a kiállítók?


- Ahogy említettem, nagyon sok pozícióra várnak magas nyelvtudással rendelkező jelentkezőket, ami annak is köszönhető, hogy a jelentősebb shared service centerek mindegyike megjelenik a HVG Állásbörzén. Széles álláskínálatból választhatnak azok is, akik autóipari vagy informatikai cégeknél képzelik el a jövőjüket, de a gyógyszeripartól az FMCG szektoron keresztül a telekom és pénzügyi szektorig minden terület képviselve van. Jó hír azoknak, akik külföldön szeretnének karriert építeni, hogy 7 kiállítónk kifejezetten külföldi - ausztriai, németországi, ír és franciaországi - munkavégzésre keres szakembereket.


+ Mennyiben más ez, mint egy hagyományos egyetemi állásbörze?


- A legfontosabb különbség a rendezvény jellegében, a kapcsolatfelvétel és az állások milyenségében van. Egy egyetemi börzén elsősorban az adott felsőoktatási intézmény hallgatói vesznek részt, ezért az ajánlatok többsége gyakornoki, illetve pályakezdő pozíció. A HVG Állásbörzén ezzel ellentétben, bár rengeteg lehetőség szól még tanuló diákoknak is, elsősorban néhány éves tapasztalattal rendelkező szakembereket keresnek. Az elvárások is ehhez igazodnak: míg egy egyetemen teljesen elfogadott, hogy akár farmerben és pólóban keresik fel a diákok a standokat, a HVG Állásbörze kiállítói elvárják az üzletiesebb, az álláskereséshez jobban illő megjelenést. Az álláskeresők szempontjából a legfontosabb előny, hogy komolyabb beszélgetések alakulhatnak ki, akár „át is eshetnek” a kiválasztás első lépcsőjén. Bár nem ez a jellemző, több esetben előfordult már, hogy egy, a rendezvényen megismert ígéretes jelöltet a kiállítónk le is interjúztatta a helyszínen, és néhány napon belül a munkaszerződést is aláírták. Több ilyen sikertörténet is olvasható a honlapunkon.


+ Melyek az idei újdonságok?


- Minden évben újítunk a szakmai programjainkon, megtartva persze a legnépszerűbb, a sikeres elhelyezkedést leginkább támogató elemeket, mint a próbainterjúk magyar és idegen nyelven, karrier- és önéletrajz-írási tanácsadás, próba AC-k, állásinterjú-technikák tréning, grafológiai tanácsadás stb. Idén az előadások zöme gyakorlati jellegű, mérnököknek és informatikusoknak szóló, illetve van több angol nyelvű és EU-s munkavállaláshoz kapcsolódó is.


A programok között a legfontosabb újdonságok a különböző versenyek - például LEGO Kreatív Építőverseny, Red Bull X 2010 szimulációs játék -), a kiállítások - például StringeBike, a lánc nélküli bicikli, melyet ki is lehet próbálni -, illetve az olyan, álláskeresést közvetetten támogató lehetőségek, mint a CV-fotózás, állásinterjú előtti sminktanácsadás, illetve a kismamák munkaerőpiacra való visszatérését szolgáló gyermekmegőrző.
Október 5-én és 6-án egy Guinness-rekord kísérlettel szeretnénk felhívni a figyelmet a fiatalok elhelyezkedési nehézségeire, melyet tovább fokoznak a közszférában tervezett további leépítések, a csökkenő gazdasági növekedés és kitolódó nyugdíjkorhatár is.


+ Ha te mennél börzére, milyen stratégiával keresnél munkalehetőséget?


- Jó kérdés... Már több mint 10 éve volt, amikor legutóbb állást kerestem, akkor viszont lelkes állásbörze-látogató voltam. A legfontosabbnak a célok meghatározását tartom: mit szeretnék csinálni, milyen munkakörnyezetben, milyen elvárásaim vannak a munkával és a céggel szemben.


Ha ez megvan, megnézem az állásbörze honlapját, és kutakodok egy kicsit, hogy melyek azok a cégek, akik várhatóan ilyen vagy ehhez hasonló lehetőségeket kínálnak, és igyekszem a legtöbb információt összegyűjteni róluk.


Ha ismerem a kiszemelt cégek elvárásait, összevetném azokat a tudásommal, tapasztalatommal és személyes tulajdonságaimmal, hogy kiderüljön, valóban engem keresnek-e, illetve van-e olyan elvárás, aminek nem felelek meg, ahol még fejlődni kellene.


Igyekeznék azokat a tényeket kidomborítani az önéletrajzomban, ami a kiszemelt cégnek fontos lehet, és elhagyni azokat, amelyek lényegtelenek, vagy kevésbé előnyösek, vigyázva persze arra, hogy a CV-m hitelessége megmaradjon, csak tények legyenek benne.


Végiggondolnám, hogy 1-2 percben mit tudok elmondani magamról, ha arra kérnek, mutatkozzak be, vagy megkapom a rettegett kérdést: „Miért tartja magát alkalmasnak erre a pozícióra?”


A felkészülés utolsó lépcsőjeként kinyomtatnám az önéletrajzokat, az alkalomhoz illően öltöznék fel - nagy magabiztosságot adhat már egy ing/zakó kombináció is, és nekivágnék, hogy a legjobb formában adjam el magam a kiszemelt cégeknek.


Érdekes infók dióhéjban kilátogatóknak:


- A kiállító munkaadók több mint felénél olyan állásokra is lehet pályázni, ahol a végzettségnél fontosabb a nyelvtudás
- Végzettség szerint a legtöbb állás mérnököknek, informatikusoknak, gazdasági és pénzügyi végzettségűeknek szól
- Hét cég kifejezetten külföldi munkára toboroz
- Az egyetemi állásbörzékkel ellentétben itt az állások többsége nem pályakezdőknek, hanem munkatapasztalattal rendelkezőknek szól
- Gyermekmegőrző kisgyermekes álláskeresőknek
- A rendezvény weboldala: www.hvgallasborze.hu
- Az állásbörzén és minden programon ingyenes a részvétel, de előzetes regisztrációhoz kötött


2011. szeptember 27.