Nyári munka Amerikában Nyelvgyakorlás és tapasztalatszerzés
2019. 01. 01.A nyári időszakban évente több száz egyetemista, főiskolás magyar fiatal utazik el Amerikába és vállal legális idénymunkát. Utánajártunk, hogy milyen munkakörökben van lehetőségük az elhelyezkedésre, mennyi pénzt kapnak a munkájukért illetve az amerikai nyári állások elnyeréséhez milyen összegű díjak befizetése szükséges. Aki ezen a nyáron szeretne kimenni, már most el kell kezdenie a szervezést.Az amerikai munkát keresőknek a hazai közvetítő cégek legtöbbje kétféle foglalkoztatási formát ajánl: a táboroztatást, illetve a "work and travel" - vagy ahogy a CCUSA nevű szervezet hívja, "work experience" - programot.

A táboroztatás keretében a pályázók a gyermekek oktatásáért és épségéért felelős gyermekfelügyelőként, illetve a táborlakók teljes ellátásáról gondoskodó "kiegészítő személyzet" tagjaiként helyezkedhetnek el. Egy tábor, egyben a munkavállalás időtartama általában 9-10 hét.
A "work and travel" programba jelentkezők különböző nemzeti parkokban, vidámparkokban, és üdülőhelyeken dolgoz(hat)nak - például jegykezelőként, recepciósként, biztonsági őrként, vagy épp perecárusként. Munkavállalásuk maximum időtartama négy hónap.
Nem a pénzkeresésről szól
Ezekből a munkákból meggazdagodni nem lehet, általuk viszont a kiutazóknak lehetősége nyílik egy teljesen más kultúra megismerésére, illetve nyelvtudásuk felfrissítésére-fejlesztése - hangsúlyozzák a közvetítő cégek vezetői.
De lássuk a tényeket.
A CCUSA-n keresztül gyermekfelügyelői álláshoz jutók fizetése kilenc hétre 775-915 dollár (154 ezer - 182 ezer forint), az általuk elhelyezett kisegítő személyzetÉ pedig 1225 dollár (244 ezer forint). A konkurens ICCP-nél a gyermekfelügyelők ugyanennyi időre 1200 dollárt (239 ezer forint) kapnak, a kisegítők pedig 1400 dollárt (279 ezer forint).
A "work and travel" programban a dolgozók fizetése a legrosszabb esetben óránként 6 dollár (1200 forint)- értettek egyet a közvetítő cégek képviselői -, ami 240 dolláros (48 ezer forint) heti fizetést jelent (mivel 40 órát dolgozhatnak). A "vendéglátósok" tehát kilenc hét alatt mintegy 2000 dollárt keresnek (398 ezer forint). Akik szeretnék növelni az összeget, vállalhatnak másodállást - a munkáltató ezt nem tilthatja meg.
A "work and travel" keretében elhelyezkedők tehát a táboroztatókénál magasabb bérre számíthatnak - bár számukra nem biztosított a teljes ellátás, a lakásbérléstől kezdve az étkezésig mindent saját zsebből kell kifizetniük.
Márciusig lehet jelentkezni
Az általunk megkérdezett három munkaerő-közvetítő cég közül kettőnél, a CCUSA-nél és az ICCP-nél is márciusig lehet jelentkezni a munkákra. A táboroztató programmal nem, "work and travel" programmal viszont rendelkező Student Work február elejéig fogadja a cég teljes körű ügyintézésére igényt tartó jelentkezőket. Az önállóan munkát keresők - és csak a vízumuk gördülékenyebb elintézésében segítséget kérők - márciusig adhatják be jelentkezésüket.
A közvetítők elsősorban nappali tagozatos (lehetőleg nem utolsó éves) diákok, és stabil munkahellyel rendelkező tanárok, óvónők, ifjúsági munkások jelentkezését várják. Az Amerikai Nagykövetség ugyanis szinte csak számukra adják ki a vízumot problémamentesen.
Néhány százezres befektetés az indulás, de mínuszban nem zárunk
A jelentkezés módja és a kiválasztási folyamat mindhárom közvetítőnél ugyanaz: első lépésként az érdeklődőknek ki kell tölteniük a cég honlapján lévő jelentkezési lapot, majd egy beszélgetésen kell részt venniük, amin felmérik angol nyelvtudásukat és alkalmasságukat. Az elvárásoknak megfelelő pályázóknak ezután ki kell tölteniük néhány nyomtatványt a vízum-igényléshez, végül pedig meg kell jelenniük az Amerikai Nagykövetségen, ahol eldől: megkapják-e a vízumot vagy sem.
Több százezer forintos befektetés az elején
És hogy a munkavállalóknak mennyibe kerül mindez? Az ICCP-hez fordulóknak 20 ezer forintot kell befizetniük a magyar iroda számára, a cég amerikai irodájának pedig 100 dollárt (19 ezer forint). Ezen felül számolniuk kell az utazási költségekkel, biztosítással, és az Amerikai Nagykövetségnek befizetendő 100 dolláros díjjal is - a vízum igényléséhez.
A CCUSA táboroztató programjába 495 euró (121 ezer forint) a regisztrációs díj (az összeg tartalmazza a Budapest-New York, New York-Budapest , azaz oda-vissza repülőjegyet és a New Yorkból a táborig tartó teljes utat, a biztosítást, és a munkába állást megelőző 2 napos eligazítás díját is). A Nagykövetségnek 100 dollárt (19 ezer forint) kell befizetniük a táboroztatóknak, csakúgy, mint a "work and travel" programban elhelyezkedőknek. Emellett a táboroztatóknak tanácsos 200-300 dollár (40-60 ezer forint) költőpénzt magukkal vinni.
Akár ezer dollár költőpénz is kell az első fizetésig
Magasabbak az indulási költségek a jobban fizető vendéglátós munkáknál a "work and travel" programoknál. A CCUSA-nél és a Student Work-nél is megoldható - legalábbis a "vendéglátós" munkák esetében -, hogy a cég csak a vízum elintézésében segítsen. Ennek díja a Student Work-nél 150 ezer forint, a teljes körű ügyintézésért pedig 160 ezer forintot kérnek - az összegek nem tartalmazzák sem a vízum-kérelem díját, sem az utazási költségeket.
Ha a pályázó maga talál munkát, 645 eurót (158 ezer forint) szükséges befizetnie a CCUSA-nek - az összeg nem tartalmazza a repülőjegy árát. Teljes körű ügyintézés esetén 825 euró (202 ezer forint) a befizetendő összeg - a repülőjegy árát ez az összeg sem tartalmazza. A "work and travel" programosoknak mintegy ezer dollárnyi (190 ezer forint) költőpénzt javasolnak készenlétben tartani, ugyanis az első fizetésig élni is kell valamiből...