Nők férfias szakmákban – kamionsofőrként Európa útjain

2019. 01. 01.

Sorozatunkban ezúttal Bari Györgyit mutatjuk be, aki teherautóvezetőként szeli át Európát. Szakmáját egy fogadás miatt választotta, de örökre beleszeretett. Ha kell, egy benzinkút parkolójában alszik, de már sokszorosan körbeutazta Európát és senkivel sem cserélne. Pályaválasztására a férfiak egy része felnéz, míg a másik értetlenkedve fintorog. Nagyító alatt egy női kamionsofőr.



4 óra vezetés után 45 perc pihenő

Györgyi egy átlagos munkanapját szinte mindig a volán mögött, a vezetőfülkében kezdi. A kötelezően megteendő kilométerek száma a "küldetés" hosszától is függ. "Ha a fuvarfeladatom 1000 kilométer felett van, akkor 4,5 órányi vezetés után következhet 45 perc szünet. Általában vezetéssel kezdem a napot: attól függően, hogy épp milyen messze vagyok a szállítmányokat le, -és felrakodó cégtől. A megbízóhoz érkezve - attól függően, hogy épp mi van soron - részt veszek a le, -vagy épp a felrakodásban. A feladat oroszlánrészét ugyan a megbízó cég alkalmazottai végzik, de az áru biztonságos rögzítése mindig az én feladatom." A kamionos azt sem rejti véka alá, hogy bármennyire is szereti róni az európai sztrádákon a kilométereket, ez az életforma időnként bizony elég nomád. Így nem éppen a szélsőségesen kényelemszerető embereknek való... "A nap végefelé általában megkeresem a pihenésre leginkább alkalmas parkolóhelyet, ahol valamennyire ki tudom fújni magamat. Ez van, hogy épp egy benzinkút vagy a megbízó telephelye - de az is előfordul, hogy egy útmenti kamionparkoló."

„Körbeutazhatom Európát”

Györgyinek így a pihenés mellett a főzést és az "egészségügyi szüneteket" jobbára a spártai körülményekkel tarkított pihenőidőben kell megoldania. Munkáját mindezek ellenére sem cserélné el senkivel. "Eddig nem ért munka közben semmi baj, de ezután se érjen. Szeretem a szakmámat, így negatívumokról se nagyon tudok beszélni. Ráadásul körbeutazhatom Európát. Olyan helyekre juthatok el, amiről mások csak álmodhatnak és a fizetés is jobb az átlagosnál."
Bari Györgyi karrierében mindenképp érdekes, hogy míg a pályára kerülésében a buszvezetői készségeit vitató kollégákkal kötött fogadás játszotta a főszerepet, rutinos kamionsofőrként női mivolta inkább előny, mint hátrány. Környezete nagyon pozitívan fogadja a munkáját és a férfi kollégák segítőkészek - akkor is rögtön zokszó nélkül felajánlják segítségüket, ha nehézsége akadna például 1-1 rakomány biztosításánál.

Még kilenc nő dolgozik a fuvarozócégnél

"A megbízó cégeknél nőként sokszor előnyt élvezek, de volt rá példa, hogy az igazoltatásnál is épp emiatt voltak velem elnézőbbek." Györgyi cégénél ráadásul nem is ő az egyetlen hölgy - a neki munkát adó Kanczler Intertrans Kft. csapatában rajta kívül még 9 női kamionsofőr dolgozik.

A női kamionsofőrök megítélésében azért nem minden cég hozzáállása egyforma. Volt olyan hazai fuvarozó cég, amely megkeresésünkre gúnyos értetlenkedéssel vette tudomásul, hogy már nők is dolgoznak a területen.) A szakmához azonban ma már mindkét nemben több kell, mint pusztán jó adottságok: a C+E jogosítvány megszerzése 600 ezer forintra rúg. Ugyanakkor nem elhanyagolható, hogy a kamionsofőröktől nem minden esetben várnak sokéves szakmai tapasztalatot: ha munkadömping van, a HR akár „nullkilométeres kezdőket” is örömmel felvesz.

Takács Gabriella, 2014. május 28.