Nők az álláspiacon: mi a helyzet?
2019. 01. 01.A Nemzetközi Nőnap alkalmából több felmérés is napvilágot látott a nők álláspiaci helyzetéről. Mennyien dolgoznak, hogy aránylik fizetésük a férfiakéhoz és mekkora arányban vannak vezető pozícióban? A számokból erre is választ kaphatunk.
Van mit tanulni az észak-európai országoktól a foglalkoztatás terén. Dániában vagy Svédországban a munkaképes korban lévő nők háromnegyede el is megy dolgozni - ugyanez az olasz, görög vagy máltai nők feléről sem mondható el. A nők foglalkoztatást tekintve továbbra is Dánia a vezető, 73,7 százalékkal, a lista végén Málta szerepel, 37,9 százalékos aránnyal.
Kevés a női döntéshozó
A Népszabadság nőnapi cikkéből kiderül, a döntéshozók között már nagyítóval kell keresni a nőket. Az Európai Unióban átlagosan minden negyedik parlamenti képviselő tartozik a szebbik nemhez; a finnek, a svédek vagy a hollandok jóval az átlag felett, a magyarok vagy a románok viszont az átlag alatt teljesítenek. Még rosszabb a helyzet a nagyvállalatok igazgatótanácsaiban, ahol csak minden tizedik tag büszkélkedhet női empátiával.
A mérvadó FTSE 100 (a londoni tőzsdén jegyzett 100 legnagyobb cég) igazgatói közül csak 12 százalék a szebbik nem képviselője, de erős kisebbségben vannak a parlamentben és a jogi szakmában is. A hitelválság óta még csökkent is a pénzügyi intézmények igazgatóságában helyet kapó nők száma.
Fizetés: 16 százalékos bérhátrány
Nemcsak kevesebb nő dolgozik, hanem kevesebbet is keresnek. A magyar férfiak 16,3 százalékkal vihetnek haza többet az Eurostat adatai alapján, ami nagyságrendileg megegyezik az EU 27 tagországának átlagával (17,6 százalék). A legnagyobb a differencia Észtországban (30 százalék), a nyugati országok közül pedig Ausztriában (25 százalék) a legnagyobb a nők bérhátránya.
A nő helye otthon van?
A világban erősen jelen van az a nézet, ami szerint a nőknek nem feltétlenül kenyérkereső tevékenységgel kell foglalkozniuk. Legalábbis erről árulkodik a Reuters/Ipsos 23 ország 24 ezer emberét átfogó felmérése. Minden negyedik válaszadó úgy véli, a nőknek a helye otthon van, nem kellene dolgozniuk. A legnagyobb arányban Indiában (54) és Törökországban (52 százalék) osztják ezt a nézetet. Érdekesség, hogy Magyarország 34 százalékos eredményével átlag felett zárt.
2010. március 8.