Munkahelyváltás: Életem egyik álma teljesült
2019. 01. 01.Tavaly novemberben egy fiatalembert szólaltattunk meg, aki kapcsolati tőkéjének és álláspiaci esélyeinek növelése érdekében évfolyam-találkozót szervezett. Akkor azt írtuk, ha sikerül váltania, hírt adunk róla. Nos, Vágó Péter az évfolyam-találkozón felmelegített ismeretségek segítségével sikeresen váltott. Arra kértük, írja le, hogyan történt mindez."Két éve végeztem a Budapesti Gazdasági Főiskola Kereskedelmi és Vendéglátóipari Főiskolai Karán. A szállodaiparban dolgoztam, ám ősszel már megfogalmazódott bennem, hogy váltani kellene.
Névjegykártya- és címgyűjtés a bejáratnál
Néhány barátommal összegyűjtöttük az évfolyamtársak e-mail címét, levelezőlistát hoztunk létre, és a 78 évfolyamtársból közel negyvenen el is jöttek. A bejáratnál mindenki bedobta névjegykártyáját, egy listára felírta hol, milyen iparágban és pozícióban dolgozik, majd beszélgettünk és buliztunk egy jót.
Amikor a más pozíciókban dolgozók meséltek munkájukról, arra jöttem rá, nem csupán a szállodaiparban vannak esélyeim. Olyan szempontokat vettem észre, amire korábban nem is gondoltam. Már ezért is érdemes volt összehozni a régi társakat.
Internetes levelezőlista
A novemberi évfolyam-találkozó után is megpróbáltam tartani a kapcsolatot a volt csoporttársaimmal. Készítettem egy listát Excelben, melyben mindenki neve, elérhetősége, munkahelye, és pozíciója helyet kapott. Ezt a listát mindenkinek elküldtem egy közös levelezőlistán, amit egy ingyenes levlistakészítő honlapon hoztam létre. Ezen elértünk mindenkit, aki feljelentkezett, információt cseréltünk, ha valakinek szüksége volt valamire, megírhatta mindenkinek.
Egy hét alatt sikerült váltani
Február elsején úgy hozta a sors, hogy meg kellett válnom munkaadómtól, új állás után kellett néznem. Korábban egy szállodában dolgoztam először asszisztensként az éttermi üzletvezető mellett, majd bankett menedzserként, és a harmadik évben csoportos értékesítőként. Írtam a levelezőlistára, hogy "határozatlan idejű szabadságot vettem ki, aki tud segíteni szabadságom lerövidítésében, kérem, tegye meg", azaz tud-e valaki segíteni munkát találni.
Életem egyik álma teljesült
Egy volt csoporttársam, aki üzletvezetőként dolgozik a Costes étteremben, a Ráday utca elején, egy héttel később válaszolt. Elhívott először egy négyszemközti beszélgetésre, mit szólnék, ha odamennék mellé üzletvezetőnek. Természetesen érdekelt a dolog, így pár nappal később a tulajdonossal is beszélgettünk, aki azonnal fel is ajánlotta az állást, így itt találtam munkát üzletvezető-társként. Életem egyik álma teljesült ezzel, hiszen egy I. osztályú éttermet vezetni nagy kihívás, és én ezért tanultam eddig.
Az üzletmenetben is kamatozott az évfolyam-találkozó
Utólag visszagondolva az évfolyam-találkozó szervezése két okból volt nagyszerű ötlet: egyrészt felmelegedtek a főiskola alatti kapcsolatok, jót szórakoztunk, másrészt az elhelyezkedésben és az üzletmenetben is lehetett kamatoztatni. Egy utazási irodában dolgozó volt évfolyamtársammal például megbeszéltük, hogy az éttermünket ajánlják a turistacsoportoknak, egy másik pedig vendégeket küld, hiszen ő egy szálloda recepcióján dolgozik.
Ajánlom minden egykori diáknak, hallgatónak évfolyam-találkozó szervezését. Példámból látszik, hogy a szórakozás mellett az elhelyezkedésben is segíthet" - számolt be boldogan élményeiről Vágó Péter.
A fejvadászok is hangsúlyozzák a networkinget
A kapcsolatépítés és - ápolás fontosságát fejvadászok is hangsúlyozzák. Szinte már közhely, hogy az álláskeresésben vagy a karrierváltás előkészítésében a networking legalább olyan fontos, mint a hirdetések figyelése és az alapos írásbeli pályázat előkészítése.
Egyes számítások szerint az állásszerzés 50-60 százalékában ennek van döntő szerepe.
A személyzeti tanácsadók azonban megjegyzik, a kapcsolatépítés nem azzal kezdődik, mit kaphatunk a másiktól, hanem első lépcsőben nekünk kell felajánlani segítségünket.