Munka-egészség: előretörnek a mentális betegségek
2019. 01. 01.A munkaadóknak többet kellene tenniük dolgozóik lelki egészségéért. 2020-ra a depressziós megbetegedések lehetnek a leszázalékolások második leggyakoribb okai – figyelmeztettek szakértők egy csütörtöki díjátadón. Az idei Munkahelyi Lelki Egészségfejlesztés díjat két nagyvállalat kapta.

„Jelenleg is évi 240 milliárd eurós kiesést okoznak a pszichoszomatikus megbetegedések az EU területén - a betegszabadságok, a termelésből kieső táppénzes időszakok pedig újabb 136 milliárd euróba kerülnek”- ismertette a tényeket Lőrik Eszter. Az európai munkahelyek másik Achilles-sarka az ergonomikusság hiánya: a munkahelyi balesetek közel 50 százaléka is erre vezethető vissza.
A munkaadót csak a jogszabály miatt érdekli
Hasonlót gondol a probléma kezelésének szükségességéről az Egészségesebb Munkahelyekért Egyesület elnöke.” Jogszabály és előírás persze rengeteg van - csak sajnos nagyon ritkán áll összhangban egymással az elmélet és a gyakorlat”- fest képet a téma árnyékos oldaláról Kapás Zsolt, aki azt is sérelmezte, számos cég még mindig nem hajlandó tudomást venni dolgozói jelentőségéről. ”Pszichológiai, fizikai, kémiai, biológiai területen egyaránt, naponta kellene tenni a munkahelyi kockázatok megelőzéséért, amiről a Munka Törvénykönyve 54. paragrafusa is világosan rendelkezik. Ennek ellenére rengeteg vezető úgy áll a kérdéshez, hogy amiről nem tudnak, az nem is létezik - amíg nincs baj, addig nincs baj. Ez nagy hiba: a gyártósorok, az íróasztalok tudniillik nem képesek a tulajdonosok és a dolgozók egzisztenciáját biztosító termelési folyamatok elvégzésére, ha a munkavállalók hazamennek.” Kapás Zsolt szerint az is mutatja a szemléletváltás szükségességét, hogy tapasztalatai szerint a cégek zöme csak azért hajlandó egyáltalán minimális mértékben foglalkozni a bajok megelőzésével, mert arról jogszabály tesz említést: a rendelkezés hiányában azonban erre sem nagyon mutatnák a hajlandóságot.
Két multit díjaztak
A problémák ellenére az European Network for Workplace Health Promotion pályázatán 17 vállalat megfelelt a minőségi standardoknak. Végül két nagyvállalat - a Procter & Gamble Hyginett Kft. és a MOL Nyrt. – kapta meg a Legjobb Gyakorlat díjat. A Procter többek között Lelki Támasz Programot működtet a pszichológusi segítséget igénylő dolgozók számára. ”A szolgáltatást igénylőinek 95 százaléka maga kezdeményezi a részvétlét. Egyéb esetekben - hirtelen zuhanó teljesítmény, esetleg drog-, vagy alkoholprobléma gyanújának felmerülésekor - a dolgozó felettese is kezdeményeztetheti a szakemberrel folytatott konzultációt”- mondta el Goda Krisztina, a cég jelen lévő képviselője. Az elmúlt évben a cégnél 114-en éltek is a lehetőséggel. Hozzátette: a cégnél mindenkitől kiváló munkát várnak, de igyekeznek cserébe méltányos körülményeket biztosítani. A másik díjazottnál, a MOL-nál a „STEP, azaz tégy egy lépést az egészségedért” program keretében rendszeresek az egészségügyi szűrések és a sportprogramok a cégnél.
Takács Gabriella, 2010. december 3.