Mondd, te mit választanál? - pályaválasztási expón jártunk

2019. 01. 01.

32 intézmény, legalább háromszor ennyi szakma bemutatása és magabiztosan nézelődő, pályaválasztásra készülő fiatalok. Néhány életkép a kedden a Budapesti Művelődési Házban tartott pályaválasztási kiállításról. A csökkenő gyermekszám miatt már a szakképző iskolák versenyeznek a fiatalokért.

Mondd, te mit választanál? - pályaválasztási expón jártunk

A leginkább a pályaválasztás útvesztőiben barangoló tinédzsereket célzó rendezvény időnként kaotikus képet fest - már csak azért is, mert a szervezők a Budapesti Művelődési Központ épületének több pontjában elszórva szervezték meg a szakmabemutató prezentációkat és helyezték ki a standokat. A hangulat mégis családias és sokszor emlékeztet inkább egy év végi afterpartyra már így ősszel is. A közgazdasági szakközépiskola asztalát például színes szalagok díszítik, míg a sétálva hoszteszkedő fiatalok gyakran kínálják a nézelődőket party -falatkákkal és kisebb-nagyobb aprósüteményekkel. Mindez egyáltalán nem öncélú. A kóstoltatók például épp a felszolgálókat jelenítik meg illusztrációként, szépen vasalt formaruhákban - eközben a cukrászathoz kedvet csináló asztalnál épp kókuszgolyó készül, míg kicsit odébb fodrásztanulók szemléltetnek hajvágást-festést egy fiatal lányon.


Az iskolák versenyeznek a fiatalokért


"Az utóbbi években - főleg amióta alacsonyabb a gyermeklélekszám- nagyot változtak a trendek is. Ma már nem a fiataloknak kell elnyerniük az oktatási intézmények kegyeit, hanem épp fordítva, az iskolák versengenek a fiatalokért"- tájékoztat Magyar Judit, az Adu Vállalkozói Szakközépiskola, Szakiskola és Gimnázium tanára, egyben pályaválasztási tanácsadója. Az új helyzet viszont újfajta hozzáállást is eredményezett a Pályaválasztási Expóra látogató szülők és diákok részéről egyaránt. A standokhoz odalépők tudatosak, határozottak, nem bízzák a véletlenre a pályatervezést. "Aki idejön hozzánk érdeklődni - mutat épp a vendéglátósok asztalára - az általában nagyon is tudja, mit akar és hogy az adott terület mi mindent takar, ezen már senki nem lepődik meg. A kérdéseik így inkább arra vonatkoznak - főleg a most átalakuló oktatási rendszer révén - hogy most hány évet vesznek igénybe a szakiskolai és a szakközépiskolai évek, és hogy milyen végbizonyítvánnyal zárnak a tanulók. Az eddigi rendszerben például kétszer két évig tartottak a szakiskolai tanulmányok: ám ez ismét 3 évre változott, nagyobb hangsúlyt fektetve a szakmai gyakorlatra, továbbá a szakközépiskola négy plusz egy évig tart és ugyanúgy, mint korábban, érettségit, míg a szakiskola szakmunkás bizonyítványt ad a fiatalok kezébe"- magyarázza.


10-30 ezer forintos ösztöndíjjal csábítanak


Néhány standdal odébb már a Kövessi Erzsébet Baptista Szakközépiskola és Gimnázium fogadja az útkeresőket. Az iskola nevében feltüntetett vallási irányzat követése egyáltalán nem feltétele az itt tanulásnak - de érdemes náluk is szétnézni, hiszen több mint 10 féle szakmát lehet az intézményben tanulni. Ráadásul bizonyos hiányszakmák tanulását az állam és az intézmény komoly ösztöndíj-rendszerrel is motiválja. "Szakmától és egyéb tényezőktől függően - például asztalosnak vagy nőiruha-készítőnek tanulva - akár havi nettó 10-30 ezer forintot is megkaphat 1-1 tanulónk"- mondta el Székely Éva, aki intézményalapítóként korábban iskolaigazgató volt ugyanitt, most lelkes, nyugdíjas önkéntesként segíti a munkát.


Akadt lány, aki asztalosnak tanult


Érdekességként hozzáteszi, hogy bár a lányok aránylag ritkán jelentkeznek asztalosnak - évtizedenként általában csak egyszer - ám ha mégis rászánják magukat, kimagasló teljesítményt nyújtanak ebben a férfias szakmában, mert nagyon precízek és a kézügyességük is kiváló. "Egyetlen diáklány tanult asztalosnak az elmúlt években: ő viszont minden neves, szakmai diákversenyt fölényesen megnyert az ott készített munkadarabjaival. Nem volt egyébként fiúsabb, mint az átlag, mert bár motorral közlekedett, emellett még táncolni és énekelni is tanult" - büszkélkedik az egykori intézményvezető.


Ingyenesen tanulható szakma


Ha valaki mégis bizonytalannak érezné magát a pályatervezésben, az a MUFTI (Munkanélküli Fiatalok Tanácsadó Irodája) karrier - tanácsadásainak résztvevőjeként is kaphat némi motivációt a továbblépéshez - tudjuk meg már a pályaválasztási expó konferenciablokkjában. "Éppen névváltoztatás előtt állunk, hogy motiválóbb legyen az iroda elnevezése"- mondja Geist Gábor szociológus, tanácsadó. Ingyenes OKJ-s tanfolyamok egyébként pályázhatók az alapítványnál. Bíztatásul az érdeklődőknek: nemrégiben összesen 45 (3 X 15) fő tanulhatott dajkának, biztonsági őrnek és bolti eladónak. A képzések jó vizsgaátlaggal fejeződhettek be. "A résztvevők közül csupán négyen nem tudtak záróvizsgát tenni. A többiek sikeresen vették az akadályokat, ami így azért nagyon jó arány"- mondja a szakember.


Takács Gabriella, 2013. október 16.