Mit tegyek, ha nem sikerült az egyetemi felvételi? – 5 lehetőség
2019. 01. 01.105 ezren felvételiztek a felsőoktatásba - ám közülük 72 ezer jelentkezőt vettek fel. 33 ezren tehát - legalábbis egy időre - hoppon maradtak. Utolsó szalmaszálként még ma postára lehet adni a fellebbezést. Ha ez ne jön össze, akkor a lehetséges folytatáson kell gondolkodni. Íme néhány opció.

1. Utolsó szalmaszál: fellebbezés még ma
Jó tudni például, hogy augusztus 19-ig még nincs minden remény veszve a felvételi sikerességét - így végső soron a felsőoktatási tanulmányok őszi megkezdését - illetően sem. Ugyanis ez az utolsó nap, amikor még fellebbezni lehet a sikertelen felvételik miatt. A hibákra, visszásságokra vagy pontatlan pontszámításokra bukkanók tehát ezzel a határidővel jelezhetik észrevételeiket az emberi erőforrások miniszterének, Balog Zoltánnak - mégpedig az Oktatási Hivatal postacímére küldött levélben, pársoros indoklással. (1380 Budapest, Pf. 1190). A levél külcsíne miatt se kell aggódni - a felvi.hu-n betűről betűre megtalálhatóak a kitöltendők. Ha jól jön ki a lépés és megalapozottnak találják a kérelmet, úgy akár 30-80 napon belül kiderülhet, mégis felvették az előterjesztőjét. Így aztán a karriertervezés első lépcsőfokait sem kell alapjaiban átfogalmazni...
2. Pénzkeresés diákmunkával: október 31-ig kedvezményes
Ám ha mégis és a középiskolát épp maga mögött hagyó fiatal a munkavállalás mellett döntene, idén október 31-ig még érvényes a diákigazolványa. Ha pedig érvényes, akkor módja van diákmunkát vállalni bármelyik iskolaszövetkezetnél. Ami mindenképp emellett szólhat: a cégek - akár egyetem/főiskola előtt vagy később épp közben - végez a fiatal diákmunkát, mindezt az "éles" munkakeresésnél és állásinterjúknál egyértelműen előnyként értékelik.
A diákmunka további előnyei: a fiatalok ide szerződve, "házon belül" tapasztalhatják meg számtalan cég állásajánlatait, a legszínesebb szakmai skálákból szemezgetve. Nem utolsósorban: ha szeretnék, rövid idő alatt viszonylag sok munkahelyen fordulhatnak meg különösebb tét nélkül, de mindebből rengeteget tanulva, tapasztalatokat gyűjtögetve. Amit később, "felnőtt" munkavállalóként már aligha tehetnek meg ennyire rugalmas keretek között. A ki nem használt lehetőségeket pedig a többség általában utólag bánja...
3. Szakmaszerzés OKJ-ben: nappali formában ingyenes
Ráadásul nem kell feltétlenül búcsút inteni az iskolaszövetkezeteknek október végével sem. Aki idén nem jutott be a felsőoktatásba, az áthidaló megoldásként (is) választhat valamilyen OKJ-s képzést. A képzések közül kettő ingyen jár, sőt egy még diploma után is. A nappali tagozaton, iskolarendszerű képzésben két évig tartó, általában napi hat-hét tanórát magába foglaló képzések mellé szintén jár a diákigazolvány. Így a diákmunka is szabadon, tetszőleges szervezésben folytatható tovább és építhető be már most a későbbi karrierépítésbe. (Vigyázat! Az OKJ-s képzést iskolarendszeren kívüli formában választók már borsos tanfolyamdíjakra számíthatnak, a képzések időtartamának megfelelően akár 1000-1400 tanóra díját is megfizetve.)
4. Nyelvtanulás, nyelvvizsga megcélzása
Aki jövőre újra megpróbálná az nyelvtudása fejlesztésére és nyelvvizsga letételére is felhasználhatja ezt az évet. A tapasztalat azt mutatja, hogy egyetem/főiskola alatt már körülményes a nyelvvizsga megszerzése, idő és energia sincs rá, enélkül pedig nem kap diplomát a hallgató. A nyelvtudás emellett a későbbi álláskeresésben, szakmai gyakorlat megpályázásában is jól jön.
5. Önkéntes munka nyelvtanulással kombinálva külföldön
A nyelvtudással ugyan nem hadilábon álló, de a már meglévő tudást továbbfejleszteni szándékozóknak az Európai Önkéntes Szolgálat programja is kiváló lehetőség az érettségi után felszabaduló év hasznos kitöltésére. A program résztvevői 2-12 hónapig dolgoznak önkéntesként egy-egy külföldi, non-profit szervezet céljaiért. Cserébe viszont szállást, teljes ellátást, étkezést és személyes mentort kapnak a feladatok elvégzéséhez. A jelentkezés feltételei: 18-30 éves életkor, nyelvtudás és érdeklődés az önkéntes tevékenységek iránt. (További infók a témában a www.afs.hu weboldalon kaphatók.)
Hogyan keress állást?
+ indíts egy álláskeresést a kívánt pozíciónév/készség és a város megadásával, majd pályázz az állásokra
+ állíts be e-mailes állásértesítőt, hogy elsőként értesülhess a keresési feltételeidnek megfelelő, friss állásokról (e-mail címedet a találati listában a jobboldali oszlopban adhatod meg)
+ töltsd fel önéletrajzod - így a munkaadók is megkereshetnek állásajánlataikkal