Külföldi munka önkéntesként - jelentkezés még három hétig
2019. 01. 01.Külföldön dolgozni, elsajátítani egy idegen nyelvet, szakmai tapasztalatokat szerezni és kapcsolatokat építeni szinte ingyen? Az Európai Önkéntes Szolgálat (EVS) önkéntes programjában ez 18-30 év közöttiek számára lehetséges. Igyekezni kell azonban, ugyanis október 1-jén zárul a következő jelentkezési határidő. Egy magyar fiatalt Lengyelországban értünk utol. Egy kis betekintés a munkájába.

Péter Attila 25 éves. 2 éve végzett az egri Eszterházy Károly Főiskola mozgóképkultúra és médiaismert szakán multimédia-fejlesztőként. A fiatalember hagyományos hétköznapokon egy hazai civil szervezet kommunikációs munkatársaként dolgozik - most viszont az EVS (European Voluntary Service) programjában végez önkéntes munkát külföldön. "Lengyelországban, Toruń - ban dolgozom, egy kulturális rendezvényszervező cégnél. Heti 4 napban mintegy 20 órát töltök munkával. Amikor épp nincs rendezvény, különféle irodai feladatokat is ellátok, de időnként a kézbesítést is rám bízzák. Rendezvénynapokon gyakorlatilag minden területen besegítek a munkába - nemrég például fellépő DJ-ként vehettem részt az egyik programban"- enged bepillantást a mozgalmas mindennapokban.
Utazik és lengyelül is tanul
Az amúgy is civil szervezetnél dolgozó fiatalember számára korábban sem volt ismeretlen az önkéntesség fogalma - így hát a programban való részvétel ötlete sem véletlen elhatározásból született. "Már régebbről ismertem több EVS - önkéntest: azóta tervbe volt véve, hogy egyszer én is élek majd a lehetőséggel. Célom az önkéntességgel a kapcsolatrendszerem bővítése mellett még több szakmai tapasztalat megszerzése." Attila a munkaidő letelte után sem unatkozik. "Heti 2 x 1,5 órában lengyel nyelvórákon veszek részt, a szabadidőmben pedig a lehető legtöbb időt utazással töltöm. " Az új nyelv tanulása ráadásul a régebbit is felelevenítette. "Egy új nyelv tanulásához nincs is jobb terep, mint az ország, ahol használják. Az angoltudásom is sokat fejlődött, amióta itt vagyok - és sok, hozzám hasonló korú fiatallal ismerkedhettem meg a világ minden tájáról és találkozhatok nap, mint nap. Az időm is nagyon változatosan telik: itt szinte nincs 2 egyforma nap"- összegzi eddigi tapasztalatait.
Milyenek a lengyelek?
Eddigi kint tartózkodása alatt jobbára a lengyelek pozitív tulajdonságaival és erősségeivel találkozott - például megállapította, hogy az itt élők lokálpatrióták. " Itt nagyon büszkék a hazájukra az emberek: sokan hordanak például nemzetiszínű pólót és elég gyakran lehet látni lengyel zászlókat is, általában a járműveken. Emellett nagyon kedvesek és türelmesek. A legendás, lengyel-magyar barátság hatása szintén gyakran érzékelhető, ám általában minden külföldivel barátságosak és befogadóak. " Az udvariasság is része a mindennapoknak. "Mindenki szó nélkül siet mások segítségére és ezt teljesen természetesnek veszik."
Négy hónap kellett az előkészítésre
Arra viszont minden önkéntesnek fel kell készülnie, hogy a kiutazás szervezése időigényes folyamat és nem oldható meg egyik napról a másikra. "Nálam a szervezés kezdete és a kiutazás között kb. 4-5 hónap volt az átfutási idő. Hozzá kell tenni, a küldő szervezet az engem fogadókat is ismerte és már korábban is jó kapcsolatot ápoltak."
EVS önkéntesség megpályázásához szükséges tudnivalók:
- 18-30 éves életkor
- Nem feltétel a nappali tagozatos hallgatói jogviszony
- A program csak 10%-ban önköltséges, a költségek 90 % - a EU-s támogatás
- Legalább 2, legfeljebb 12 hónapot lehet vállalni
- A jelentkezéshez szükséges egy önéletrajz és egy motivációs levél
- Találni kell egy magyar küldő és egy külföldi befogadó szervezetet. (Ezeknek nem kell egymással kapcsolatban lenniük.)
- Érdeklődni lehet a Fiatalok Lendületben Programirodánál
Takács Gabriella, 2013. szeptember 6.