Könyvek az angliai munkavállalásról (1.)
2019. 01. 01.Szinte mindenkinek van egy-egy Angliában munkát vállaló barátja, ismerőse. A különféle szóbeszédek alapján gyakran nehéz eligazodni, mi vár a szigetországba készülőkre. Az újságcikkeken, internetes írásokon kívül több könyv is segíti az eligazodást. Sorozatunk első részében Sipos Judit - Thwaites Katalin: Élj és dolgozz Angliában! című könyvét elemezzük. Megnéztük, mennyiben hasznos a felkészülésben.

Gyatra helyesírás, praktikus tanácsok
Mindez a helyenként kissé darabos mondatokban és a hemzsegő helyesírási hibákban mutatkozik meg. A külföldi munka iránt érdeklődőknek azonban ez vélhetően másodlagos. Nyilván nem irodalmi esten gyúrnak a nagy kalandra, hanem életszerű gyakorlati tanácsokat, tippeket várnak a szerzőtől, felhívva a figyelmüket a legjellemzőbb akadályokra és buktatókra. Ezt a funkciót viszont tökéletesen betölti a kötet. A szerző saját bőrén szerzett tapasztalatokat oszt meg az Egyesült Királyságba készülőkkel. Célja a teljesen önálló, gyakran kétes közvetítő irodák nélküli állás- és lakásszerzés. A kötet lapjain azzal is szembesülhetünk, milyen adminisztratív, bürokratikus akadályokkal kell már a kiutazás előtt felvenni a harcot. (bankszámlanyitás elindítása itthon a már meglévő folyószámla-kivonattal, társadalombiztosítás, adószám-ügyintézés stb.)
Óvatosan az albérlet-közvetítőkkel
A szerző óv a külföldiekről tetemes összegeket leakasztó kinti albérlet-közvetítőktől, akik gyakran hosszú hónapokra, a piaci ár többszöröséért előnytelen bérleti szerződésekkel penészes, patkányos és színvonaltalan odúkba kényszerítik a gyanútlan magyarokat. Helyette inkább olcsó hosteleket ajánl az első időszakra. Azt is megtudhatjuk, melyek a brit főváros legrosszabb hírű negyedei, ahol a kedvezőnek tűnő bérleti díjak mellett a késelések, a fegyveres bandaleszámolások a mindennapok részei, ezért olcsóságuk ellenére is kerülendők. Számtalan tippet és formanyomtatványt kapunk még az álláspályázásokhoz nélkülözhetetlen brit önéletrajzokhoz, a munkakörönként, pozíciónként szükséges kulcsszavakkal, kifejezésekkel.
Típuskérdések állásinterjúkon
A helyi állásinterjúk típuskérdéseit, az angol interjúkon elvárt öltözködési normát is részletesen végigveszi a szerző, miközben elmondja: melyik gyorsétterem és áruházlánc hirdet leggyakrabban üresedést, vendéglátós és eladói munkát és mely egyéb területen járhat még sikerrel az állást kereső. Sipos Judit a helybéliek viselkedését is jól megvilágítja, ami a beilleszkedés szempontjából valóban életbevágó a külföldről érkezett munkavállalóknak. Kitér arra is, melyik mobilszolgáltató, áruház, hipermarket nyúltja a legkedvezőbb szolgáltatásokat és hol találunk ingyenes felzárkóztató angol nyelvtanfolyamokat a városban.
Előbújik a kelet-európai
Kényes pontja azonban a kötetnek, amikor a szerzőből előbújik a "kelet-európai", és olyan trükköket vázol fel, amiért meggyűlhet a bajunk a törvénnyel. Két példa: Miért kellene 50 centest dobni az automatába, ha magyar 50 forintossal is működik? Vagy: a szerző a hipermarketes árufeltöltési munka előnyeként az ingyenes ételhez jutást ecseteli az olvasóknak. Ezt leszámítva azonban a kötetből valóban hatékonyan fel tudnak készülni az Egyesült Királyságba készülők és nem lesz keserű csalódás a külföldi munkavállalás.
Sipos Judit - Thwaites Katalin: Élj és dolgozz Angliában! 2007, magánkiadás, ára 2990 Ft.
Takács Gabriella