Kollégám a legjobb barátom: érdek és érzelem
2019. 01. 01.Egy 2004-es amerikai Gallup felmérés szerint a dolgozók 30 százalékának legjobb barátja egyben munkahelyi kollégája. Többen tendenciának látják a munkahelyi kapcsolatok barátsággá fejlődését.. Milyen hatással van a munkavégzésre, a szervezetre, az egyénre magára és a karrierre? Nem vonja el a figyelmet a munkától, ha a barátaink vesznek körül minket?

Sokan felismerték ezt, és a távolságtartást félredobva elkezdtek ismerkedni, barátkozni a munkahelyen. Vannak vezetők, akik ezt nem nézik jó szemmel, pedig a tévhittel ellentétben ez sokkal inkább jó mintsem rossz hatással van az egyénre és a cég eredményeire.
Javul a hangulat, könnyebben megy a munka
"Ha a kollégák között barátság szövődik, észrevehetően javul nemcsak a dolgozók hangulata, hanem munkájuk minősége is. Szívesebben dolgoznak, lelkesebbek, könnyebben veszik az akadályokat" - számolt be tapasztalatairól egy informatikai cég vezetője.
"Ha az egyik fél elakad a munkában, a másik kisegíti, és amellett, hogy ezt természetesnek veszi, sokkal gyorsabban el is végzi a feladatot, mintha egy olyan dolgozó kérné, akivel nincs ennyire szoros kapcsolatban" - tette hozzá Szabó Zsuzsa, munkapszichológus, a G.T. Personum Tréning és Tanácsadó Kft. trénere.
Sokan azért nem nézik jó szemmel az ilyen jellegű kapcsolatok kialakulását, mert attól félnek, a barátok el fogják terelni egymás figyelmét a munkáról, a feladatok elvégzése helyett inkább azzal foglalkoznak majd, hogy a másik lelki-magánéleti problémáját megoldják.
Az érettek nem terelik el egymás figyelmét
Szabó Zsuzsa szerint azonban az érett személyiségek esetében csak kivételes esetben fordul elő, hogy a barátság ápolására koncentrálnak a munkavégzés helyett. "Ráadásul ugyanez a helyzet akkor is, amikor az egyik fél kevésbé érett - a másik ugyanis képes "fegyelmezni" őt" - magyarázza a munkapszichológus.
Az éretlen személyiségek esetében pedig a vezető feladata gondoskodni arról, hogy munkaidőben ők valóban a munkavégzést helyezzék az első helyre.
Óvatosan figyelmeztesse őket
"Vezetői feladat annak a helyzetnek a megoldása, hogy a munkavégzés minősége és hatékonysága összhangban legyen a személyes kapcsolatok rendszerével, hiszen egy munkahely alapvetően mégis csak a munkavégzésről szól. Óvatosan kell bánnia viszont a szavakkal. Ha ugyanis nem a megfelelően kommunikálja a problémát, előfordulhat, hogy a kollégák ellene fordulnak, negatív színben látják és tüntetik fel. Hangsúlyoznia szükséges, hogy a figyelmeztetés illetve az intézkedések nem azért történtek, mert el akarják szakítani őket egymástól, hanem hogy ezáltal javuljon munkavégzésük színvonala - tanácsolja Szabó Zsuzsa.
A fentiek mellett számolni kell viszont negatív következményekkel is. "A barátságok megszűnésekor nem kizárt, hogy a felek elkezdik gátolni egymást a munkában, elkezdik kellemetlenül érezni magukat a munkahelyen, és felmondanak. De nemcsak az összeveszéssel, hanem a barátságok kialakulásával is veszíthet el munkatársakat a cég. Könnyen előfordulhat ugyanis, hogy a baráti körbe be nem fogadott kollégákban elhatalmasodik a kirekesztettség érzése, és ez annyira kellemetlenül érinti őket, hogy inkább elhagyják a vállalatot" - figyelmeztet a munkapszichológus.
Sokszor a baráti kapcsolatok tartanak a cégnél
Ennek a fordítottja is igaz, vagyis hogy a dolgozók sokszor csak a baráti hangulat, a kialakított kapcsolatok, és a csapat miatt maradnak a cégnél és utasítanak vissza számos kedvező ajánlatot.
A munkapszichológus szerint ha a dolgozó számára a pénznél és a karriernél fontosabb az, hogy a munkahelyén olyan emberek között legyen, akiket szeret, és akiket a barátainak mondhat, akkor nem érdemes feladnia azt egy jobb pozícióért vagy a másik cég által nyújtott magasabb fizetésért. "Pénzért nem vásárolható igaz barátság" - véli.
A stressz levezetésében is segítenek
"A stressz levetésének egyik legjobb módja, ha a dolgozó szabadidejét barátaival tölti. Ők ugyanis segítenek abban, hogy kikapcsolja magát - és segítségükkel el tud feledkezni a munkahelyéről és az azzal kapcsolatos problémákról" - hallhatjuk az életvezetés tanácsadóktól.
Ludvigh Károly pszichiáter, az életvezetési tanácsadással is foglalkozó Stratego Kft. vezetési tanácsadója szerint mivel egy munkatárs egyebek mellett akkor lép elő barátunkká, ha a munkán kívüli témákról is el tudunk vele beszélgetni, így ő is segít abban, hogy ne a munkán járjanak gondolataink.
A barátság próbája:
- ha barátunk a céghez kerül és kollégánk lesz
- ha barátunk gyenge teljesítménye miatt nem kap a csapat jutalmat
- ha barátunkat főnökké nevezik ki
- ha barátunkkal egy projektmunkában szakmai vitába keveredünk
- ha egy munkahelyi szakmai vitában nem barátunk, hanem a "szimpla kollégák" mellé állunk