Kereshet-e a főnök betegség alatt? - a munkajogász válaszol
2019. 01. 01.Több olvasónk is érdeklődött arról, hogy mi a teendő akkor, ha betegség miatt nem tudunk bemenni a munkahelyre illetve mire kötelezhet a munkaadó a távol töltött idő alatt. Szakértőnk, dr. Sipos Márta munkajogász válaszol.

"A munkából való távollétet - az együttműködési kötelezettség okán - azonnal be kell jelenteni a munkáltatónak. Ha nincs erre vonatkozó belső utasítás, szabályozás, akkor lehet szóban is. A legbiztonságosabb az írásos kommunikáció. Az okról kizárólag annyit kell jelezni, hogy az táppénz. Az egészségügyi adatok védettek, azokat nem lehet kiadni még a munkáltatónak sem (a táppénzes igazolás is kódot tartalmaz erről). Az üzemorvosnak viszont be kell mutatni. Mivel keresőképtelen a munkavállaló, nem köteles munkát végezni, de a körülményekhez képest persze együtt kell működni, vagyis ha nem kórházban fekszik és fel tudja venni a telefont, a legszükségesebb mértékben válaszolhat például arra a kérdésre, hová tett el egy ügyiratot, bezárta-e az irodát és hol van a kulcs.
Amint lezárták az első táppénzes időszakot - ami után már csak szakorvos vehet táppénzre valakit - le kell adni a táppénz folyósítása miatt is az igazolását, és ugyanúgy kell eljárni a további távollét bejelentéséről, mint ahogy az elején írtam.
A be nem jelentett, vagy nem az előírásoknak megfelelően bejelentett távollét azonnali hatályú munkaviszony megszüntető ok is lehet."
2014. június 6.