Karrierindítás ösztöndíjjal: nyolc egyetemista elstartolt

2019. 01. 01.

Megvannak az idei GE Foundation Scholar-Leaders ösztöndíjprogram nyertesei. A Közép- és Kelet-Európában 2 éven át évi 1500 eurós támogatással járó program egyik legfontosabb hozadéka a menet közben máris építhető szakmai kapcsolatrendszer és a megszívlelendő vezetői tanácsok sokasága. A lehetőséget ügyesen kiaknázó ösztöndíjasok ráadásul jelentős helyzeti előnyre tehetnek szert a többi pályakezdővel szemben.

Karrierindítás ösztöndíjjal: nyolc egyetemista elstartolt

GE Foundation


Fejleszthető a kapcsolati háló


A hasonló ösztöndíjprogramok egyik tagadhatatlan előnye az itt megszerezhető és a későbbiekben akár tovább is fejleszthető kapcsolati háló: a felhő alapú fájlcserélést új titkosítási technológiával biztonságossá tevő szoftverfejlesztő Tersorit Kft. ügyvezetői - Szilágyi György és Lám István - pont ennek a programnak köszönhetik mostani együttműködésüket. "A program hatalmas segítség volt saját vállalkozásunk megalapításához - rám személy szerint a SOLVO Biotechnology cég vezérigazgatója, Duda Ernő volt legnagyobb hatással "a jó vezető" témakörben. Ő, több sikeres vállalat vezérigazgatói tapasztalatával sem helyezi magát mások fölé. Vezetőként is hallgat munkatársai véleményére, motivációval és nem erőből kormányoz"- idézte fel Lám István, mi mindent tanult az ösztöndíjprogram során, többek közt a helyes vezetői attitűd témakörében.


Miben segítenek az árnyékprogramok?


A Mol Energiakereskedő Zrt. Csoport kontrolling, számvitel, - és adóigazgatói posztját 2011. óta betöltő C. Szabó Pétert főként karrierindításában és építésében alapozta meg az ösztöndíj. A szakember még a program kezdetén, az "első fecskék" között pályázta és nyerte meg a lehetőséget. "A Budapesti Corvinus Egyetem egykori hallgatójaként például shadowing-on vehettem részt egy GE vezetővel, azaz árnyékként követhettem őt egy teljes napon át." (Az árnyékprogramok során rengeteget lehet a munkáját a fiatal szeme láttára végző felsővezetőktől tanulni.) C. Szabó Péter rövidesen a GE EOS-nál kapott pénzügyi elemzői gyakornoki lehetőséget, majd karriere kezdetén ugyancsak a vállalatnál kapott állást.


Így zajlott a kiválasztás


Rengeteget profitált a programból Takács Árpád is. A fiatalember jelenleg a Budapesti Műszaki Egyetem mechatronikai mérnök szakának mesterképzéses hallgatója, de 2013 júliusától már az Óbudai Egyetem Bejczy Antal Robottechnikai Központjának munkatársaként folytatja a karrierépítést. Árpádnak egy barátja hívta fel a figyelmét a lehetőségre, de az ösztöndíj elnyerése nem volt éppen sétagalopp. A pályázás előfeltételeként a másodéves "egyetemistaság" ugyanis még kevés. A pályázónak a vezetői vénát is mutató közösségi tevékenységekben is részt kellett vennie és ez még nem minden. "Az egyetemi, mechanikai szakosztály megszervezőjeként és kommunikációs referenseként megfeleltem ennek a feltételnek. Emellett angol CV- t, motivációs levelet és 2 ajánlást (egy tanártól és egy ismerőstől) is csatolni kellett. Ezt követően személyes interjún is részt vettem. "


Mérnökként fontos kifelé láttatni a munka eredményét


A fiatalembernek kapóra jött az ösztöndíj: ő a New Mexico State University-n töltött tanévének finanszírozására használta fel az itt kapott összeget. Az anyagiakon túl azonban az itt elsajátított, újfajta szemléletmódot értékeli legjobban. "Mérnökként egyértelmű, hogy mindig tervezünk, mérünk és alkotunk, de ez önmagában nem elég. A siker érdekében - ha nem akarunk eltűnni a süllyesztőben - a külvilág felé is tudni kell prezentálni a tudást és a szakmai értékeket. A programban a nemzetközi kapcsolatok megszerzése mellett, rengeteg emberrel találkoztam, aki megmutatta, hogyan csinálhatom ezt jól és miként kerülhetem el a szakmai buktatókat."


GE Foundation


Az ösztöndíjprogramról:


Hány országból pályázhatnak a diákok?
A GE alapítványa, a GE Foundation és az Institute of International Education (IIE; Nemzetközi Oktatási Intézet) közötti együttműködésnek köszönhetően Magyarországon 2002 óta működő GE Foundation Scholar-Leaders ösztöndíjprogram regionális modellé vált.
• 2003-ban Lengyelországban,
• 2004-ben Csehországban,
• 2006-ban pedig Romániában is elindították.
Nyaranta megrendezett szemináriumok során a négy ország egyetemistáinak lehetőségük nyílik akár egy közép-európai fiatal értelmiségi hálózat létrehozására is.


Magyarországon melyik egyetemek diákjai pályázhatnak?
Az ösztöndíjra évente öt magyar egyetem - a Budapesti Corvinus Egyetem, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, a Miskolci Egyetem, a Pécsi Tudományegyetem és a Pannon Egyetem - közgazdasági, menedzsment, mérnöki vagy műszaki területen tanuló másodéves hallgatói pályázhatnak. 2013-ban a régióból összesen 19 egyetem, 32 diákja nyerhette el az ösztöndíjat, mely így eléri a 462 főt. Magyarországon eddig összesen 148 diák részesült a GE Foundation Scholar-Leaders ösztöndíjban, közülük 104-en gazdaság-menedzsment, míg 44-en mérnöki-műszaki tanulmányokat végeztek.


Hogyan történik a kiválasztás?
A kiemelkedő tanulmányi eredmény mellett figyelembe veszik az egyetemen kívüli tevékenységet és további elismerésre méltó képességeket is, mint például a diákcsoportokban való tevékeny szerep, az önkéntes munka, a közösségi szerepvállalás vagy a vezetői készségek.


Takács Gabriella, 2013. május 17.