Így gyűjts bérinformációkat állásinterjú előtt

2019. 01. 01.

A megpályázott állással kapcsolatos bérinfók hiánya komolyan hátráltathatja az álláskeresőket. Hogyan lehet infókhoz jutni? Minderről Szűcs István, az Y-Gen Humánerőforrás Központ intézményvezetője beszélt a HVG Állásbörzén.

Így gyűjts bérinformációkat állásinterjú előtt


A trénerként is dolgozó szakember szerint a bértárgyalás nehézségeiben az önbizalomhiány és a felkészületlenség is ludas. ”A bizonytalan viselkedés az állásinterjún azzal is járhat, hogy a pályázó az elérhetőnél jóval alacsonyabb összeget jelöl majd meg bérigényként. De erre is van gyógyszer. Segít például, ha felidézzük: semmi ok a pánikra, hiszen nem véletlenül vagyunk éppen mi itt! Nem a semmiért gondoltak épp ránk. Hanem nyilván azért, mert a cég lát bennünk fantáziát és úgy véli, tudunk majd tenni az érdekükben. Ez minden bértárgyalás előtt jó kiindulási alap és lendületet is ad.”


Fizetési portálokat böngésznek sokan


A bérinfókat egyébként zömében a netről, a szakmai fórumokról és az online bér-kalkulátorokból szerzi be az álláskeresők többsége - derül ki a tréner által a helyszínen rögtönzött kézfeltartós, ”bemondásos” kis gyorstesztből. A személyesen is felkeresett és megkérdezett fejvadászokra, mint infóforrásra viszont alig két tétova kéz emelkedik a magasba az előadótérben. Pedig Szűcs István szerint a módszer a legtöbbször igenis működik.”Kevesen mennek be személyesen tanácsadó cégekhez érdeklődni az egyes szakmákban elérhető bérekről. Pedig a rátermett, udvarias álláskeresőket általában örömmel fogadják és látják el bérinformációkkal, ha időpontot egyeztetnek velük.” Ez részben még állásexpókon is működhet.


Gyűjtés helyben: marketing bruttó 250 ezer, HR 200 ezer forint


A tréner ezt illusztrálandó, a közönség soraiból önként jelentkezőket választ, Ádámot és Emesét. A feladat: a következő 20 perc alatt béradatokat gyűjteni az épp itt expózó HR-esektől. A küldetés végén a mérleg: a szakmájuk szerint épp pályakezdő marketinges és HR-es béradatokra kíváncsi fiatalok kérdéseire három cég közül legalább egy készségesen válaszolt is. Marketingesként így havi bruttó 250-280 ezer, míg HR-esként havi bruttó 200-250 ezer forintról kaptak információt. Visszaérkezésükig a tréner azt is elmondta: szakmai tapasztalatokkal már rendelkező álláskeresőknek a ”vállalati folyosóhíradó” és a közös sörözés is remek információs bázis lehet.


A dühös és a büszke ember beszél a pénzről...


”Lehet, hogy munkaszerződésekről elvileg nem lehet beszélni. De informális helyeken az emberek többsége általában megnyílik a témában. Ha rosszul keres, dühében, ha meg jól, akkor dicsekvésből. Tapasztalat.” A bérek kipuhatolásában és a sikeres tárgyaláshoz egyébként a jó helyen és pillanatban elcsípett, iparági információk is támpontot adhatnak az álláskeresőknek. ”Nagyobb fejlesztés vagy égetően sürgős munkaerő-felvétel áll a küszöbön? Esetleg szorítja az idő a céget? Nyert ügye van az álláskeresőnek, ha tud róla. Erre ügyesen hivatkozva a vezető gyakran még akkor is megadja a kívánt bért, ha egyébként nem akarta. Volt eset, hogy egy vezető ugyan nadrágszíjhúzással, de 30 százalékkal nagyobb összeget adott egy asszertiv jelöltnek.”


Takács Gabriella