Így ellenőrzik az állásra pályázókat
2019. 01. 01.Csalóka lehet az állásinterjún nyújtott teljesítmény és az önéletrajzban megadott információk, ezért sok munkaadó szeret más forrásból is meggyőződni a pályázó képességeiről. Referencia- vagy háttérellenőrzésnek hívják ezt a módszert. Sőt, van már erre szolgáltatás is. Különösen nagy felelősséggel járó pozícióknál fontos lehet.

Egy médiaügynökség kreatív igazgatói posztjára, az ideális jelöltet keresve történt az eset. A pályázó mindamellett, hogy önéletrajzában külföldi egyetemi diplomát és meggyőző szakmai tapasztalatokat vonultatott fel, az interjúztatás folyamatában, fordulóról fordulóra is magabiztosan menetelt előre. Meg is kapta az állást. Aztán eljött a munkakezdés napja… Az új "szakember" komoly hiányosságai - alkalmatlansága, felkészületlensége, szakmai ismereteinek hiánya - már az első néhány napban szemet szúrtak a kollégáknak. Hamarosan kiderült: nemhogy komoly szakmai múlttal, de még középiskolai érettségivel sem rendelkezik a jelölt… Mindössze egy brilliáns kommunikátor vezette meg alaposan az interjúztatókat.
Háttérellenőrzésre is van már szolgáltatás
Az ilyen és ehhez hasonló buktatók elkerülése érdekében lehet hasznos a háttérellenőrzés szolgáltatást igénybe venni. Magyarországon például 2008 óta működik olyan cég, amely az új munkatársat kereső megbízó kívánságára a lehető legkörültekintőbben utánajár a jelöltek előéletének. "A cégek tipikusan olyan munkakörök esetében kérnek tőlünk háttérellenőrzést, ahol a pozícióhoz kiemelt felelősség tartozik vagy akár csapatot is irányítania kell az új munkatársnak. A legtöbb ellenőrzésünk így főként a sales és az informatika területén jellemző, középvezetői szinttől felfelé"- magyarázza Balázsik Gábor, az InfoCheck Hungary ügyvezető igazgatója. A szakember tapasztalatai szerint a fenti pozíciókban mindenképp elkél és megéri az ellenőrzés - számos bosszúságot és hiába elpazarolt energiát spórolhat meg a cég, ha még időben lép és kikerüli ezeket a buktatókat. A folyamat során a pályázó személyi adatai, tanulmányai, munkaviszonyai, referenciái-de még az erkölcsi bizonyítvány és az internetes aktivitás (a közösségi oldalakon kifejtett tevékenysége) is terítékre kerülnek. A referenciák leellenőrzése kiemelt szerephez jut a folyamatban. A cég minden jelölttől legalább 4 munkahelyi referenciát kér - üzleti partnerétől, főnökétől, beosztottjától, kollégájától - és velük interjúkat is készít.
Bele kell egyeznie a pályázónak
Az óvatosság a legkevésbé sem túlzás. A tapasztalatok szerint 10 pályázóból 1-2 szinte biztosan fennakad a rostán. "Munkánk során találkoztunk már olyan pályázóval, aki lopott egy cégnél és emiatt küldték el onnan. Nemsokára kiderült, hogy az előző cégétől is épp emiatt kellett távoznia"- hoz példát az ügyvezető igazgató. A háttérellenőrzés persze korántsem titkosszolgálat - így aztán minden esetben a pályázók tudtával és beleegyezésével kerül sor erre a procedúrára. "Minden esetben tájékoztatjuk a pályázókat a háttérellenőrzésről és mindehhez írásban is hozzá kell járulniuk az érintetteknek - ennek hiányában el sem kezdjük az ellenőrzést"- magyarázza Balázsik Gábor. A vizsgálatba bele nem egyezők sem maradnak ki automatikusan a toborzás-kiválasztás későbbi szakaszaiból. Innentől kezdve azonban a megbízó egyéni döntése, hogy szívesen látná-e a jelöltet a toborzás során és később akár munkatársként. "Általában az nem egyezik bele, akinek valóban van rejtegetnivaló a múltjában." A leellenőrzött pályázók többségénél nincsenek komoly gondok - inkább a kisebb-nagyobb pontatlanságok, ferdítések jellemzik őket. Ilyenek például a felnagyított pozíciók, a be nem fejezett tanulmányok vagy az egyes munkaviszonyok közötti, magyarázatra szoruló rések az önéletrajzokban. "Kereskedők például gyakran említenek kereskedelmi csoportvezetői munkakört a CV- ben."
Persze nem kell feltétlenül külsős tanácsadót alkalmazni a háttérellenőrzésre. Elegendő referenciát kérni és a pályázó volt főnökét felhívni.
Nem adtak konkrét választ a cégek
Szerettük volna több nagyvállalat véleményét is megtudni azzal kapcsolatban, mennyire tartják hatékonynak a háttérellenőrzést a toborzás folyamatában és hogy élnének-e ezzel a lehetőséggel. Úgy tűnt, a cégek igyekeznek menekülni ettől a kérdéstől. "Vállalatunk, az Audi Hungária Motor Kft. ilyen jellegű vizsgálatot a jelentkezőknél nem végeztet. Jelöltjeinket mindig a kiválasztási folyamataink során nyújtott teljesítményük alapján ítéljük meg"- tájékoztatott Lőre Péter, a cég vállalati kommunikációjáért igazgatója. Egy ugyancsak ismert, fogyasztási cikkeket forgalmazó multi sajtóosztályán azt mondták, ők vezetői pozícióikat kivétel nélkül személyzeti tanácsadó cégen keresztül töltik be, ahol a szolgáltatói szerződéscsomag része az alapos referenciaellenőrzés is. A munkáltató jó hírneve érdekében azonban nem feszegetik a határokat. Így csak a fejvadász cégek által is hozzáférhető adatokra szorítkoznak a kérdésben.
Takács Gabriella, 2012. július 2.