Havi egymillió forintot keres az átlagos német gyakornok
2019. 01. 01.A németországi trainee (gyakornoki) programokról készített felmérést mutat be a Frankfurter Allgemeine Zeitung. A német cégek cégek legtöbbje kontrollingra vesz fel fiatalt, átlagosan 40 ezer eurós éves fizetést kínál és többnyire mentort biztosít a fejlődéshez. „Kamu” programok ott is vannak. A trainee programok - ahogyan Magyarországon- Németországban is egyre népszerűbbek, a karrierépítés első lépcsőjének is számítanak. Munkaadói szempontból a legtehetségesebb fiatalok megszerzésének és megtartásának egyik fontos eszköze.

A Haniel-konszern 400 vállalatot átfogó felméréséből kiderül, Németországban túlnyomórészt az 500 fő feletti létszámmal működő vállalatok kínálnak ilyen programot, és átlagosan 12 gyakornoki helyet hirdetnek meg. Bejutni nem egyszerű, ám akinek sikerül, az szinte már a munkaszerződést is megváltotta, ugyanis 93 százaléknak a munkaadó állást kínál a program elvégzése után vagy már a belépéskor. Az átlagfizetés pedig évi bruttó 40 ezer euró (12 millió forint) körüli vagy valamivel afeletti.
A legtöbb gyakornok kontrolling területre érkezik, amit a marketing és a HR követ. Érdekesség, logisztikára kevesebb jelöltet keresnek.
Fontos szelekciós szempont a tanuémányi eredmény
A felvételnél különösen fontos a tanulmányi eredmény és a tanulási képesség, mivel a munkaadó a gyakornoki idő alatt továbbképzi a fiatalt. Milyen módon fejlesztik a cégek a munkavállalók képességeit? Mentor kijelölésével, projektekben való részvétellel, rendszeres egyeztetésekkel, képzési terv összeállításával. Vezetői terhet a cégek kis aránya tesz a trainee vállára. Például projektvezetési feladatot csak a fiatalok 19 százalékának kell végeznie.
Vannak ott is „kamu” programok
Ahogy Magyarországon, úgy Németországban is akadnak cégek, amelyek „gyakornoki program”, „gyakornoki álláslehetőség” címén kisegítő munkára keresnek munkaerőt (például recepcióst, hivatali ügyintézőt). Pedig a trainee programok inkább a képzéshez, mint a hagyományos munkaviszonyhoz és értékteremtéshez állnak közelebb. Munkajogászok szerint, ha egy munkaadó gyakornoki programra vesz fel fiatalt, és az új munkaerő nem kap képzést, akkor a munkavállaló akár kártérítési pert is indíthat ellene.
2012. január 30.