Fotó az önéletrajzban: meglepő eredmények
2019. 01. 01.Jóképű férfiként kifejezett előny, vonzó nőként inkább hátrány az önéletrajzhoz mellékelt fotó - derül ki egy izraeli kutatásból. Az Eredmény némileg meglepő, de megvan az oka. Kell egyáltalán fotó a CV-be?

Az elküldött önéletrajzokon szereplő fotók között voltak vonzó nőket és férfiakat, továbbá átlagos vagy előnytelenebb külsejű nőket és férfiakat ábrázolók, míg egy másik blokkban szimpla, fotó nélküli CV- k szerepeltek mindkét nemből. A kutatók ezeket a fiktív CV - ket direkt nagyon hasonló szakmai tartalmakkal látták el. A kutatás meghökkentő eredményekre jutott: míg férfiként kifejezetten előnyös a vonzó külső az álláspiaci érvényesülésben és a karrierépítésében, nőként ugyanez már hátrány lehet. Még akkor is, ha általában az ellenkezőjét szokták gondolni. Épp ezért nem mindegy, milyen fotó kerül az önéletrajzba.
Jóképő férfiak: könnyebb interjúra bejutni
A kutatás szerint a fotójuk alapján vonzó külsejű férfiakat sokkal szívesebben hívták be állásinterjúkra (mintegy 44,5 százalékukat), mint azokat, akik nevében fotó nélkül pályáztak az állásokra a kutatók. Az átlagos vagy előnytelenebb külsejű férfiaknak még ennyire sem kedvezett a teszteredmény: őket már feleannyi interjúra sem hívták be, mint jóképű versenytársaikat, de még a fotó nélkül pályázóknál is érezhetően kevesebb visszajelzést kaptak… Meglepő módon a női önéletrajzoknál épp fordított reakciót váltott ki a toborzást-kiválasztást végzőkből a jelöltek külseje. Így a fotó nélkül pályázó nők közül 22 százalékkal többet hívtak be állásinterjúra, mint az átlagos külsejű és fotót is mellékelők közül. A legszembetűnőbb különbség a vonzó fotóval pályázó nők és a fotó nélkül pályázók között mutatkozott. Itt már 30 százalék volt a különbség, méghozzá a fotó nélkül pályázók javára…
A kutatás azokra a munkakörökre is kiterjedt, ahol az ügyfélkapcsolatok miatt kiemelt szerepe van a megjelenésnek. Itt is arattak a vonzóbb külsejű férfiak: míg közülük a pályázók közel egynegyedét hívták be állásinterjúra, az előnyösebb külsejű nőknek alig 10 százalékát. A kutatók azt is alapul vették, hogy a HR-szakmában felülreprezentált a nők aránya. Így végül arra a következtetésre jutottak, hogy a vonzó nők diszkriminációjában a női irigység és féltékenység is kulcsszerepet játszik.
Kell a fotó Magyarországon
"Ötletes, hiteles ez a kutatás és az eredménye is nagyon reális. Ebben valóban szerepet játszhat a HR-szakmában a nők felülreprezentáltsága. Ráadásul valóban létező jelenség, hogy az emberek az előnyösebb külsejűeket vonzóbbaknak, szimpatikusabbaknak és sikeresebbeknek is látják. Gyakran még a társaságukat is szívesebben keresik: így aztán az előnyös külsőhöz kapcsolódó, pozitív előítéletek önbeteljesítő jóslattá válhatnak a karrierépítésben" - magyarázza Szatmáriné Dr. Balogh Mária munka-, és pályatanácsadó szakpszichológus is.
Bár a kutatás egyik sarkalatos pontja, hogy előnyös külsejű férfiként jól, míg nőként rosszabbul járhat a pályázó, ha fotót is csatol a CV - hez, újabb kihívás, hogy Magyarországon lassan kimondatlan elvárás a fotó mellékelése is az önéletrajzhoz. Ráadásul a HR sem szívesen hagy a kérdésben szabad mozgásteret - rossz néven veszik, ha kérésük ellenére sem mellékel fotót a pályázó.
Így kell fotót mellékelni
Fotó tehát kell, de mi a megoldás? Szathmáriné Dr. Balogh Mária szerint nem megoldhatatlan a probléma: ám a gondos, a testtartásra, a fényviszonyokra, a végeredményre minden apró részletében ügyelő fotóst kell választani a feladatra, ha szükséges, akár többnél is megfordulni még a pályázat elküldése előtt. Ma már a karrier-tanácsadásban sem ritka, hogy a tanácsadó mindenre felkészült, és fotózás előtt sminkkészlettel érkezik az állásinterjúra készülő nőkhöz. Férfiaknál persze más a helyzet: nem kizárt, hogy a kevésbé előnyös külsejűek jövője az ütős video-cv lehet.
Hol kérnek fotót is az önéletrajzhoz?
Magyarország - gyakran opcionális, de egyre inkább kimondatlanul is elvárás Törökország -szabadon választhatóSkandináv államok, Észak-Európa - szabadon választható Japán - társadalmi elvárásKambodzsa - társadalmi elvárás Kína - elvárás, szabályozott jogi háttérrel USA, Egyesült Királyság, Canada, Ausztrália - művészeti és kreatív területeket kivéve nem jellemző. Előbbieknél a személyes imázsépítés miatt kell, egyébként tabutéma
Takács Gabriella, 2013. február 28.
Töltse fel önéletrajzát a Monsterre
Így könnyen és gyorsan pályázhat állásokra. Ráadásul, a munkaadók naponta keresnek a világ első számú önéletrajzi adatbázisában, hogy megtalálják a megfelelő jelölteket állásajánlataikhoz.Feltöltöm ›